środa, 25 grudnia 2024

imieniny: Anastazji, Piotra, Eugenii

RSS

Kącik ZUS

13.08.2024 00:00 red

Beata Kopczyńska regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie śląskim.

Od lat jestem na rencie z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Czy po ukończeniu 65 lat, co nastąpi za kilka miesięcy, będę mógł nadal pobierać rentę, jeśli okaże się ona wyższa od należnej mi emerytury?

Nie, będzie miał Pan emeryturę, przy czym, gdyby okazało się, że należna Panu emerytura faktycznie okazałaby się niższa od pobieranej renty z tytułu niezdolności do pracy, to ZUS będzie wypłacał Panu emeryturę w wysokości tej renty.

Osobie uprawnionej do renty z tytułu niezdolności do pracy, która osiągnęła wiek uprawniający do powszechnej emerytury (tj. 60 lat w przypadku kobiet lub 65 lat w przypadku mężczyzn) oraz podlegała ubezpieczeniu społecznemu albo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, ZUS przyznaje tę emeryturę z urzędu zamiast renty. Emerytura należna jest wówczas odpowiednio:

- od dnia osiągnięcia przez rencistę wieku uprawniającego do emerytury lub - w przypadku gdy wypłata renty z tytułu niezdolności do pracy była wstrzymana - od dnia, od którego podjęto jej wypłatę.

Tak wynika z przepisów ustawy o emeryturach i rentach z FUS, zwanej ustawą emerytalną, która wprawdzie zastrzega, iż z dniem, od którego została przyznana emerytura z FUS, ustaje prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy, jednocześnie jednak gwarantuje, że emerytura nie może być niższa od pobieranej dotychczas renty z tytułu niezdolności do pracy.

Zatem nie musi się Pan obawiać, że po przejściu z urzędu na emeryturę będzie ją otrzymywał w kwocie niższej od pobieranej obecnie renty z tytułu niezdolności do pracy.


Chcę zapytać, kiedy należy złożyć wniosek o naliczenie emerytury stawowej, jeśli 15 stycznia 2025 r. skończę 60 lat.

Postępowanie w sprawie świadczeń emerytalno-rentowych wszczynamy na wniosek osoby zainteresowanej. Wniosek o ustalenie prawa do emerytury najlepiej złożyć nie wcześniej niż 30 dni przed:

• dniem, w którym łącznie spełnione będą wszystkie warunki niezbędne do uzyskania świadczenia (czyli warunek rozwiązania stosunku pracy, osiągnięcie wieku emerytalnego),

• dniem, w którym zamierza Pani przejść na emeryturę.

Emeryturę powszechną przyznajemy od miesiąca, w którym zostanie złożony wniosek o emeryturę, jednak nie wcześniej niż od dnia w którym wnioskodawca ukończy powszechny wiek emerytalny. Jeśli w dniu nabycia uprawnień do emerytury stosunek pracy nie będzie rozwiązany – to wypłata emerytury zostanie zwieszona.

Podjęcie wypłaty emerytury zależy od rozwiązania stosunku pracy z pracodawcą, na rzecz którego wykonywana jest praca bezpośrednio przed nabyciem prawa do emerytury i od złożenia wniosku o podjęcie wypłaty emerytury.

Jeśli zamierza Pani przejść na emeryturę z chwilą ukończenia 60 lat, to wniosek o emeryturę powinna Pani złożyć nie wcześniej niż 16 grudnia 2024 r.

  • Numer: 33 (1238)
  • Data wydania: 13.08.24
Czytaj e-gazetę