Kącik ZUS
Beata Kopczyńskaregionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie śląskim.
Czy mogę sprawdzić ile mam zgromadzonych składek na przyszłą emeryturę? Samemu z tych pasków z zakładu trudno byłoby zliczyć, może ZUS ma takie dane?
Każda osoba ubezpieczona, która ma profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS może samodzielnie sprawdzić jaka jest kwota odprowadzonych składek na ubezpieczenie emerytalne i kapitał początkowy za dany rok. W panelu ubezpieczonego w zakładce stan konta ubezpieczonego znajdziemy dane o zgromadzonej wysokości składek, będą tam uwzględnione składki po 1998 r., gdyż od tego momentu ZUS prowadzi dla każdego ubezpieczonego indywidualne konto w ZUS. Natomiast składki jakie zostały odprowadzone przed 1999 r. są uwzględnione w tzw. kapitale początkowym. Kapitał początkowy to odtworzone wartości składek na ubezpieczenie społeczne, które opłacaliśmy lub opłacali za nas pracodawcy do końca 1998 r. Wtedy nie były one zapisywane na indywidualnych kontach pracowników (jak jest teraz). Dlatego tak ważne jest udokumentowanie, w jakich okresach studiowałeś/odbywałeś służbę wojskową/pracowałeś i jakie były twoje zarobki. Na tej podstawie ZUS wyliczy kapitał początkowy, czyli jeden ze składników podstawy obliczenia przyszłej emerytury. Ponadto na swoim profilu każdy znajdzie informacje o informacje o stanie konta ubezpieczonego (IOSKU). Odwzorowuje ona stan naszych środków na koncie emerytalnym na koniec roku, po ostatniej rocznej waloryzacji składek. Wskazuje też, jaką kwotę zgromadziliśmy na subkoncie w ZUS oraz jaka kwota trafiła do otwartego funduszu emerytalnego. Sprawdzając sumaryczny stan konta emerytalnego widzimy ile już środków zgromadziliśmy na swoją przyszłą emeryturę, zarówno na koncie emerytalnym, jak i subkoncie. Co więcej, możemy tę wielkość porównać z wartościami z podsumowania informacji o stanie konta ubezpieczonego z poprzednich kilku lat. Można też zamówić archiwalne dane.
W IOSKU znajdziemy też wykaz składek emerytalnych z ubiegłego roku w podziale na miesiące. Dodatkowo ubezpieczeni, którzy w 2023 r. ukończyli 35 lat, będą mieć przedstawioną symulację hipotetycznej emerytury. Znajdują się tam warianty wyliczeń przyszłej emerytury. Jeden uwzględnia naszą dalszą pracę, aż do ukończenia wieku emerytalnego przy wpływie składek w uśrednionej wysokości z dotychczasowych lat pracy, a drugi przyjmuje, że kończymy już aktywność zawodową i nie powiększamy naszego konta o nowe składki. Trzeba jednak pamiętać, że wyliczona emerytura to tylko pewna hipoteza, która nie uwzględnia przyszłych waloryzacji składek oraz możliwej zmiany pracy i tym samym zmiany wysokości płaconych składek. Hipoteza daje pewien obraz, który każdy klient zmienia podczas swojej kariery zawodowej.
Aby znaleźć informację o stanie swojego konta emerytalnego, wystarczy wejść na PUE ZUS w „Panel ubezpieczonego”, w menu po lewej stronie wybrać zakładkę „Informacje o stanie konta”, a następnie „Informacja za 2023 r.”
Do kiedy można zgłaszać wniosek o 300 zł, tzw. wyprawkę szkolną?
Wnioski o wyprawkę szkolną z programu „Dobry start” można było już składać od 1 lipca. Ostateczny termin na wysłanie wniosku upływa z dniem 30 listopada. Ważne. Po 30 listopada rodzic czy opiekun będzie mógł złożyć wniosek o świadczenie z programu Dobry Start – za pośrednictwem portalu PUE ZUS – tylko w sytuacji, gdy dziecko powyżej 20. roku życia uzyska orzeczenie o niepełnosprawności po 30 listopada. ZUS już wypłaca świadczenia rodzicom, którzy złożyli wnioski na początku lipca. Warto się pospieszyć, bo wnioski złożone do końca sierpnia mają gwarancję wypłaty do końca września, pod warunkiem, że są złożone bez błędów i prawidłowo. Przypominam, wnioski o świadczenie „Dobry Start” składamy tylko elektronicznie.
Najnowsze komentarze