Niedziela, 1 września 2024

imieniny: Bronisławy, Idziego, Bronisza

RSS

Kącik ZUS

23.07.2024 00:00 red

Beata Kopczyńskaregionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie śląskim.

Od nowego semestru przeniosę się ze studiów dziennych na zaoczne. Cały czas jestem zatrudniony na umowę zlecenie. Czy jako student studiów zaocznych pracodawca będzie musiał za mnie odprowadzać składki na ubezpieczenie z umowy zlecenia?

Za studenta, który nie ukończył 26 lat, nie trzeba opłacać składek do ZUS-u na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Dotyczy to umów-zleceń i odnosi się zarówno do studentów dziennych, jak i zaocznych.

Zmarła moja mama, która zgłaszała mnie do swojego ubezpieczenia zdrowotnego. Co teraz będzie z moją opieką medyczną. Czy jako student jestem ubezpieczony?

Jeśli student nie ma swojego ubezpieczenia lub nie może być zgłoszony jako członek rodziny, do ubezpieczenia zdrowotnego powinna zgłosić go uczelnia. Aby uzyskać ubezpieczenie zdrowotne, należy samemu zgłosić się do dziekanatu w tej sprawie, ponieważ studenci są ubezpieczani na swój wniosek. Status studenta nie jest natomiast podstawą do objęcia ubezpieczeniami społecznymi.

Pracuję w firmie marketingowej na umowę o pracę, jednocześnie studiuję. Mój pracodawca zaproponował mi dodatkowe zadania, wykraczające poza umowę o pracę. Miałbym je realizować w ramach umowy zlecenie. Czy w ramach umowy zlecenia obowiązuje mnie zwolnienie ze składek jako studenta?

Jeśli student zawiera umowę-zlecenie z własnym pracodawcą albo na jego rzecz, to pracodawca będzie musiał opłacić od umowy - zlecenia wszystkie składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Podstawę oskładkowania będzie stanowić suma wynagrodzenia z tytułu umowy o pracę oraz umowy - zlecenia.

Mam zamiar zacząć pracować na własny koszt. Myślę nad założeniem pogotowia informatycznego. Zamierzam założyć swoją firmę w urzędzie miasta. Jednocześnie studiuję zaocznie, mam 22 lata. Czy musze płacić składki na ubezpieczenie mając firmę?

Założenie własnej działalności gospodarczej jeszcze w trakcie studiów nie zwalnia z zapłaty składek na ZUS. Studenta obowiązują takie same zasady, jak pozostałych przedsiębiorców. Może na przykład skorzystać z „Ulgi na start" i opłacać jedynie składkę zdrowotną. Po skorzystaniu przez 6 miesięcy z tego uprawnienia lub wcześniej, jeśli zrezygnuje, może rozpocząć opłacanie preferencyjnych składek. Oznacza to, że przez następne 24 miesiące kalendarzowe prowadzenia swojej firmy będzie mógł opłacać za siebie składki na ubezpieczenia społeczne naliczone od podstawy wynoszącej 30

  • Numer: 30 (1235)
  • Data wydania: 23.07.24
Czytaj e-gazetę