Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Kącik ZUS

16.07.2024 00:00 red

Beata Kopczyńska regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie śląskim.

Czy do wypłaty chorobowego przez ZUS niezbędny jest wniosek?

Nie wystarczy samo zwolnienie lekarskie, aby ZUS wypłacił zasiłek chorobowy. Potrzebny jest wniosek. Osoby prowadzące działalność gospodarczą, osoby z nimi współpracujące, duchowni, a także osoby po ustaniu zatrudnienia wniosek o chorobowe składają bezpośrednio do ZUS-u. Wniosek o zasiłek chorobowy można złożyć osobiście w placówce ZUS-u, wysłać go pocztą lub przesłać elektronicznie przez PUE ZUS. Osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, osoby z nimi współpracujące oraz osoby duchowne wniosek o chorobowe składają do ZUS– u na druku Z– 3b lub ZAS– 53. Natomiast osoby, które są uprawnione do zasiłku po ustaniu zatrudnienia składają wniosek na druku ZAS– 53. Dodatkowo przy pierwszym e– ZLA, które obejmuje okres po ustaniu tytułu do ubezpieczenia, do wniosku muszą dołączyć dodatkowo oświadczenie na druku Z– 10.

Słyszałam, że na emeryturze mogę pracować. Nie wiem jednak, czy obowiązują mnie jakieś limity zarobków. W związku z tym mam pytanie: kto może dorabiać bez ograniczeń, będąc na emeryturze?

Limity osiąganych zarobków nie dotyczą emerytów, którzy ukończyli powszechny wiek emerytalny (60 lat kobieta, 65 lat mężczyzna). Wyjątek stanowią seniorzy, którym ZUS podwyższył wyliczoną emeryturę do kwoty świadczenia minimalnego (od marca 1780.96zł brutto). Wówczas, jeżeli przychód z tytułu pracy przekroczy wysokość kwoty podwyższenia do minimalnej emerytury, to świadczenie za dany okres będzie wypłacana w niższej kwocie, tj. bez dopłaty do minimum. Wysokością swoich zarobków nie muszą przejmować się niektórzy renciści. Dotyczy to osób, które pobierają renty dla inwalidów wojennych, inwalidów wojskowych, których niezdolność do pracy związana jest ze służbą wojskową. Ten przywilej dotyczy również rent rodzinnych przysługujących po uprawnionych do tych świadczeń. Limitami przychodów nie muszą przejmować się także osoby, które mają ustaloną emeryturę z tytułu ukończenia powszechnego wieku emerytalnego, a pobierają z ZUS– u rentę rodzinną, która jest kwotowo korzystniejsza.

Zatrudniłem się w firmie, z której muszę odejść z końcem września. Szef powiedział mi, że nie wyda mi żadnego zaświadczenia o zarobkach, ponieważ jest to tajemnica firmowa, taki zapis o nieujawnianiu zarobków mam wpisany w umowę. Co zrobić, czy firma może tak postąpić?

W przypadku gdy pracownik potrzebuje zaświadczenie o zarobkach dla celów związanych z ustaleniem prawa do świadczeń z ubezpieczeń społecznych i ich wysokości, pracodawca ma obowiązek wydania takiego zaświadczenia. Przymus wydania takiego dokumentu określa art. 125 ust. 1 pkt. 2 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U.2013.1440). Przepis ten określa, że pracodawca musi wydać pracownikowi lub organowi rentowemu zaświadczenia niezbędne do ustalenia prawa do świadczeń i ich wysokości. Zaświadczenie takie wydawane jest na druku ZUS RP– 7. W przypadku gdy pracodawca nie wystawi zaświadczenia, wówczas rozliczymy świadczenie na podstawie danych zawartych w kompleksowym systemie informatycznym.

  • Numer: 29 (1234)
  • Data wydania: 16.07.24
Czytaj e-gazetę