Kącik ZUS
Beata Kopczyńskaregionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie śląskim.
Mama jest osobą po operacji onkologicznej i pod opieką hospicjum domowego. Podobno oprócz renty może dostać dodatek pielęgnacyjny z ZUS. Co trzeba zrobić, by go otrzymać?
Dodatek pielęgnacyjny wypłacany przez ZUS przysługuje z urzędu osobom, które mają prawo do emerytury lub renty i skończyły 75 lat. Należy się także dorosłym, którzy są całkowicie niezdolni do pracy oraz samodzielnej egzystencji, wówczas wiek nie ma znaczenia. Dodatek pielęgnacyjny dla osób, które nie mają ukończonych 75 lat, jest przyznawany na wniosek, do którego należy dołączyć zaświadczenia o stanie zdrowia czyli druk OL– 9. Można go pobrać na Sali Obsługi Klienta lub znaleźć na naszej stronie www.zus.pl. Takie zaświadczenie wypełnia lekarz prowadzący, nie później niż na miesiąc przed dniem, w którym zostanie złożony wniosek. Dokumenty mogą być dostarczone w dowolnym czasie i to nie tylko przez osobę ubiegającą się, lecz również przez jej pełnomocnika, lub po prostu wysłane pocztą. Dodatek przyznawany jest na podstawie orzeczenia lekarza orzecznika ZUS o całkowitej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji. Po analizie wniosku i załączonej dokumentacji oraz ewentualnym przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego, organ rentowy wyda decyzję w terminie 30 dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do jej wydania. Jak od większości decyzji, również od tej, gdy nie będzie ona dla nas zadowalająca, można wnieść odwołanie. Należy to zrobić pisemnie lub ustnie do protokołu, za pośrednictwem jednostki ZUS, która wydała decyzję. Odwołanie kierujemy do sądu okręgowego – sądu pracy i ubezpieczeń społecznych, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji. Postępowanie odwoławcze jest wolne od opłat. Nie przyznamy dodatku pielęgnacyjnego, jeśli osoba ubiegająca się o to świadczenie przebywa w zakładzie opiekuńczo– leczniczym lub w zakładzie pielęgnacyjno– opiekuńczym powyżej 2 tygodni w miesiącu.
Ważne! Prawo do zasiłku pielęgnacyjnego – przyznanego przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta – nie przysługuje jeśli ktoś ma ustalone prawo do dodatku pielęgnacyjnego z ZUS. Jeśli natomiast jest już pobierany zasiłek pielęgnacyjnego i ZUS przyznał takiej osobie dodatek pielęgnacyjny to należy niezwłocznie powiadomić o tym właściwy organ, który wypłaca zasiłek pielęgnacyjny.
Niedawno przeszedłem na emeryturę. Od sierpnia chciałbym zarejestrować firmę, nic wielkiego, takie usługi „złotej rączki”. Dowiedziałem się od syna, że oprócz rejestracji firmy w gminie, muszę też założyć sobie konto na profilu PUE w ZUS. Czy to prawda, że nawet taka niewielka działalność i już emeryt musi to zrobić?
Tak, każdy płatnik składek musi mieć konto na Platformie Usług Elektronicznych. I nie ma znaczenia, czy jest to jednoosobowa działalność, czy opłaca się składki za samego siebie, czy też duża firma. wszyscy płatnicy składek (osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej) powinni mieć konto na PUE ZUS. Założenie profilu nie jest skomplikowane, wystarczy wejść na stronę www.zus.pl, kliknąć zarejestruj się na PUE i wybrać ikonkę „Dla przedsiębiorców”, następnie system krok po kroku poprowadzi w celu założenia profilu PUE. W razie trudności zawsze można zgłosić się osobiście do placówki ZUS, gdzie nasi eksperci pomogą w rejestracji profilu PUE, albo można to zrobić za pośrednictwem wizyty online w ramach e– wizyty.
Najnowsze komentarze