Niedziela, 1 września 2024

imieniny: Bronisławy, Idziego, Bronisza

RSS

Pediatria w szpitalu będzie zamknięta. Powodem jest brak lekarzy

09.07.2024 00:00 red

POWIAT Nie udało się pozyskać lekarzy, którzy chcieliby pracować na oddziale pediatrycznym w wodzisławsko– rydułtowskim szpitalu. Oddział zgodnie z przepisami musi zostać zamknięty.

„Pozyskanie obsady lekarskiej graniczy z cudem"

– Po dwukrotnym zawieszeniu oddziału pediatrycznego na trzy miesiące, zgodnie z przepisami musi dojść do formalnego zamknięcia oddziału. Jeśli jednak zbierzemy zespół lekarski, przystąpimy do procedury ponownego uruchomienia oddziału – mówi Cezary Tomiczek, dyrektor PPZOZ w Wodzisławiu Śląskim i Rydułtowach.

Jak zaznacza dyrektor, ponowne uruchomienie oddziału będzie wymagało wniosku do Narodowego Funduszu Zdrowia oraz potwierdzenia potrzeb medycznych przez fundusz. – Na razie jednak pozyskanie obsady lekarskiej graniczy z cudem – podkreśla Cezary Tomiczek, wyjaśniając, że szansa na pozyskanie lekarzy może pojawić się w przypadku zawieszenia lub zamknięcia innego oddziału pediatrycznego w regionie, ale obecnie poszukiwanie zespołu trwało aż 11 miesięcy i nie przyniosło oczekiwanego rezultatu. Decyzja o zamknięciu oddziału będzie podjęta na najbliższej sesji rady powiatu.

„To problem ogólnokrajowy i dotyka wielu szpitali"

– Bardzo ubolewam nad zamknięciem oddziału pediatrii. Jako matka doskonale wiem, jak bardzo taki oddział jest potrzebny w naszym powiecie. To miejsce było nie tylko źródłem profesjonalnej opieki medycznej dla najmłodszych pacjentów, ale także wsparciem dla ich rodziców i opiekunów, którzy mogli liczyć na pomoc w trudnych chwilach. Zamknięcie oddziału to ogromna strata dla naszej społeczności. Niestety, wszystkie działania dyrekcji oraz osób zaangażowanych w pozyskanie zespołu lekarzy specjalistów nie przyniosły oczekiwanych efektów. Mimo intensywnych starań, problem z niedoborem specjalistów pediatrii okazał się nie do pokonania. Mam świadomość, że jest to problem ogólnokrajowy i dotyka wielu szpitali. Pomimo tych trudności, miałam nadzieję do samego końca, że uda się znaleźć odpowiedni zespół specjalistów, którzy mogliby zapewnić naszym dzieciom niezbędną opiekę i zabezpieczyć oddział – przekazuje Nowinom radna Joanna Rduch– Kaszuba, przewodnicząca komisji zdrowia i polityki społecznej w radzie powiatu.

„Jeżeli uda się pozyskać lekarzy, oddział zostanie otwarty"

– Jak zapewnia mnie dyrekcja zamknięcie oddziału pediatrii nie oznacza, że nie może być wznowiony. Jeżeli uda się pozyskać odpowiedni zespół lekarzy, oddział zostanie ponownie otwarty. Naszym priorytetem jest zdrowie i dobro naszych dzieci, dlatego należy kontynuować wszelkie możliwe działania, aby przywrócić funkcjonowanie oddziału pediatrii w naszym powiecie – dodaje Rduch Kaszuba.

W nagłych przypadkach można korzystać z oddziałów pediatrycznych w szpitalach w Jastrzębiu, Raciborzu, Rybniku i Żorach. Działa także poradnia nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w Rydułtowach.

(FK)

  • Numer: 28 (1233)
  • Data wydania: 09.07.24
Czytaj e-gazetę