Kącik ZUS
Beata Kopczyńskaregionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie śląskim.
Podobno zmieniły się zasady przyznawania emerytury pomostowych. Chciałby się zapytać, czy mam szansę na takie świadczenie. Pracuję jako kierowca autobusu, co dla mnie oznaczają te zmiany?
Faktycznie, od 1 stycznia 2024 r. zostały wprowadzone zmiany w warunkach przyznawania emerytur pomostowych. Z przepisów ustawy o emeryturach pomostowych usunięto wymagania dotyczącego wykonywania prac w szczególnych warunkach lub prac o szczególnym charakterze przed 1 stycznia 1999 r. Usunięcie warunku wykonywania przed 1 stycznia 1999 r. prac w szczególnych warunkach lub prac w szczególnym charakterze spowoduje, że prawo do emerytury pomostowej będą mogły nabyć również osoby urodzone po 31 grudnia 1948 r., które rozpoczęły wykonywanie pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze po 31 grudnia 1998 r., a nawet takie osoby, które wykonywanie takiej pracy rozpoczęły dopiero po 31 grudnia 2008 r. Zniesienie tego warunku spowoduje, że prawo do emerytury pomostowej będą nabywały kolejne roczniki pracowników zatrudnionych przy pracach zdefiniowanych w art. 3 ust. 1 i 3 ustawy o emeryturach pomostowych bez zagrożenia, że nie nabędą prawa do emerytury pomostowej tylko z tego powodu, że nie pracowały w określonych warunkach przed 1 stycznia 1999 r. Ważna zmiana dotyczy też zasady przyznawania rekompensaty za wykonywanie prac w szczególnych warunkach lub prac o szczególnym charakterze. Jasno ma z niej wynikać, że odmowa ustalenia rekompensaty w formie dodatku do kapitału początkowego dotyczy tylko tych ubezpieczonych, którzy uprawnienia do emerytury pomostowej lub emerytury wcześniejszej mają ustalone na podstawie prawomocnej decyzji organu rentowego. Kolejna zmiana dotyczy zasady zawieszania prawa do emerytury pomostowej. Prawo do emerytury pomostowej będzie zawieszane bez względu na wysokość uzyskiwanego przychodu, gdy osoba uprawniona podejmie pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, w rozumieniu art. 3 ust. 1 i 3 ustawy o emeryturach pomostowych, nie tylko na podstawie stosunku pracy, ale również na podstawie umowy cywilnoprawnej (dotyczy to umów cywilnoprawnych zawartych po wejściu w życie ustawy zmieniającej).
Na jaki okres może być przyznane świadczenie rehabilitacyjne? I czy można dostać od razu świadczenie rehabilitacyjne zamiast zasiłku chorobowego, bo podobno przez pierwsze 3 miesiące jest wyższe niż chorobowe?
Świadczenie rehabilitacyjne może być przyznane na okres przywrócenia zdolności do pracy, najdłużej na 12 miesięcy. Może ono być przyznane jednorazowo lub w częściach. To lekarz orzecznik decyduje wydając orzeczenie o przyznaniu świadczenia rehabilitacyjnego na konkretny okres. Jeśli jest on krótszy niż 12 miesięcy, a choroba nie ustąpiła, można złożyć wniosek o kontynuację świadczenia. Po wydaniu orzeczenia przez lekarza orzecznika ubezpieczony ma prawo odwołać się od niego, może to zrobić w ciągu 14 dni. Również w ciągu 14 dni od wydania orzeczenia prezes ZUS ma prawo wnieść zarzut wadliwości. Jeżeli nie zostanie wniesiony ani sprzeciw, ani zarzut wadliwości orzeczenie staje się prawomocne. Na jego podstawie ZUS wydaje decyzję.
Świadczenie rehabilitacyjne przyznaje się dopiero po wyczerpaniu okresu pobierania zasiłku chorobowego.
Najnowsze komentarze