EKONOWINY: Szykujmy się na częstsze ekstremalne zjawiska pogodowe
Jak poinformował portal Energetyka24.com, Komitet ds. Kryzysu Klimatycznego przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk (PAN) wydał komunikat o przyspieszającej zmianie klimatu. Według Komitetu, nie ma żadnych wątpliwości co do przyczyny globalnego ocieplenia – spowodował je człowiek poprzez emisję gazów cieplarnianych, pochodzących głównie ze spalania paliw kopalnych.
Dowodem na potwierdzenie tez Komitetu jest m.in. to, że latach 2013-2022 poziom morza wzrastał o średnio 4,5 mm rocznie, co oznacza, że wzrastał dwa razy szybciej, niż jeszcze w latach 1993-2002. Lodowce topnieją coraz szybciej, podobnie jak pokrywa lodowa w Arktyce – straty lodu arktycznego w ostatniej dekadzie wzrosły o niemal 40% w porównaniu z poprzednią dekadą.
Jak podaje portal Energetyka24.com, 11 najcieplejszych lat w historii pomiarów wystąpiło w latach 2010-2023. Najbardziej rekordowy miały być ubiegły rok, który według europejskiego Copernicus Climate Change Service był o 1,48°C cieplejszy niż średnia z czasów przedprzemysłowych (lata 1850-1900). Prawdopodobnie był to najcieplejszy rok od 125 tys. lat. Zdaniem ekspertów, wpływ na to miała nie tylko rosnąca emisja gazów cieplarnianych, ale także naturalne zjawisko El Nino, czyli okresowego występowania wyższej temperatury wody w części Pacyfiku. To wszystko oznacza coraz częstsze i bardziej dotkliwe ekstremalne zjawiska pogodowe.
(eco)
Za treści zawarte w publikacji dofinansowanej ze środków WFOŚiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi Redakcja
Najnowsze komentarze