Niedziela, 1 września 2024

imieniny: Bronisławy, Idziego, Bronisza

RSS

Kącik ZUS

18.06.2024 00:00 red

Beata Kopczyńskaregionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie śląskim.

Podobno swoją ustaloną emeryturę, nawet dawno temu, można przeliczyć. Jaki wniosek należy złożyć i czy trzeba spełnić jakieś konkretne warunki?

Emeryturę lub rentę możemy przeliczyć, jeśli:

• przy składaniu wniosku o przyznanie świadczenia emeryt bądź rencista nie dysponował wszystkimi dokumentami za okresy ubezpieczenia, które ZUS mógł uwzględnić przy obliczaniu świadczenia;

• obecnie świadczeniobiorca może udokumentować zarobki za lata sprzed roku przejścia na emeryturę lub rentę, lub zarobki, jakie uzyskiwał już po przyznaniu świadczenia;

• po przyznaniu świadczenia pracował lub opłacał składki na ubezpieczenie społeczne.

Możliwości przeliczenia różnią się w zależności od tego, według jakich zasad masz przyznane świadczenie.

Ważne! Przeliczenie świadczenia następuje na wniosek klienta, w tym celu należy wypełnić formularz ERPO. Emeryturę lub rentę przeliczymy od miesiąca, w którym zostanie złożony wniosek. Jeśli okazałoby się, że po przeliczeniu przysługuje niższe świadczenie, to nadal będziemy wypłacali świadczenie w dotychczasowej wysokości.


ZUS już wypłaca 800 plus na nowy okres świadczeniowy, a ja dopiero teraz zorientowałam się, że wpisałam imię dziecka z błędem. Nie wiem jak to się stało, ale też boję się, że nie otrzymam pieniędzy. Co mam teraz zrobić? Gdzie złożyć korektę wniosku?

Prawidłowo podane dane są dla nas bardzo istotne, bo dane, które podajemy we wniosku porównujemy z danymi zapisanymi w rejestrze PESEL. Jeśli wysłała Pani już wniosek o świadczenie z błędem i chce go Pani skorygować, należy złożyć wniosek ponownie i wprowadzić poprawne dane.


Zostałem zwolniony z pracy będąc na zwolnieniu lekarskim. Chciałem zapytać – jak długo po ustaniu zatrudnienia mogę być na chorobowym?

Od 1 stycznia 2022 r. zasiłek chorobowy po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego (np. po rozwiązaniu umowy o pracę) przysługuje maksymalnie przez 91 dni za okres: niezdolności do pracy, niemożności wykonywania pracy z powodu decyzji wydanej przez właściwy organ albo uprawniony podmiot na podstawie przepisów o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi; poddania się obowiązkowi kwarantanny, izolacji w warunkach domowych albo izolacji, o której mowa w przepisach o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi; przebywania w stacjonarnym zakładzie lecznictwa odwykowego w celu leczenia uzależnienia alkoholowego, w szpitalu albo w innym zakładzie leczniczym w celu leczenia uzależnienia od środków odurzających lub substancji psychotropowych.

Zmieniony okres pobierania zasiłku chorobowego po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego nie dotyczy, jeśli niezdolność do pracy: jest spowodowana gruźlicą, występuje w trakcie ciąży, powstała wskutek poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów oraz zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów.

W tych przypadkach zasiłek chorobowy można otrzymywać przez okres trwania niezdolności do pracy, ale nie dłużej niż przez 182 albo 270 dni – gdy niezdolność do pracy jest spowodowana gruźlicą lub przypada w trakcie ciąży. Ważne! Aby otrzymać zasiłek chorobowy za okres po ustaniu ubezpieczenia (zakończenia pracy), należy złożyć oświadczenie na druku Z-10.

  • Numer: 25 (1230)
  • Data wydania: 18.06.24
Czytaj e-gazetę