Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Występy, kwiaty i wystrzały z armaty na otwarcie nowego parku

28.05.2024 00:00 red

RADLIN Nowy Park Jordanowski w Radlinie został oficjalnie otwarty w piątek 24 maja. Była to okazja do sprawdzenia nowej inwestycji, ale także przypomnienia młodzieży tragicznej historii Szybu Reden.

Na otwarcie Parku Jordanowskiego jako pierwszych zaproszono dzieci i młodzież szkół z terenu Radlina, aby zobaczyły jak wygląda teren, nie bez przyczyny nazywany Radlińskim Central Parkiem.

Tragiczna historia Szybu Reden

Po występach tanecznych oraz przemarszu z orkiestrą nastąpiła oficjalna część uroczystości przy pomniku, upamiętniającym ofiary Szybu Reden. O tragicznej historii tego miejsca opowiedział dr Eryk Holona z Radlińskiego Towarzystwa Kulturalnego. Wspomniał on założenie w tym miejscu szybu kopalni Emma i późniejsze wydarzenia z 1945 roku, kiedy to Gestapo dokonywało w tym miejscu mordów na więźniach. Po wojnie potwierdzono doniesienia mieszkańców, wśród których pojawiały się plotki o tym, że szyb mógł służyć do realizowania bestialskich mordów. Z szybu wydobyto 7 ciał, z których pięć zostało zidentyfikowane. Byli to górnicy Franciszek Kin i Alojzy Lasota, Stanisława Biała wraz z córką Henryką oraz Marta Hała z Marklowic. Z szybu wydobyto także ciało nieznanej z imienia i nazwiska Żydówki, która uciekła z Marszu Śmierci, a także ciało radzieckiego jeńca wojennego. Wiadomo jednak, że poprzez wrzucenie do szybu zamordowano więcej osób, ich ciał jednak nie można było wydobyć.

Otwarcie parku z atrakcjami

Radliński Park Jordanowski od piątku jest dostępny dla mieszkańców, a na weekend otwarcia przygotowano atrakcje, m.in. dmuchańce dla najmłodszych oraz zlot foodtrucków. Mozna korzystać m.in. z boisk, ścieżek, toru rolkowego oraz przestrzeni do odpoczynku.

– Park rozciąga się na powierzchni 8 ha i nie bez przyczyny jest nazywany radlińskim Central Parkiem, bo jest położony w centralnym miejscu. Inwestycja kosztowała 11,5 mln zł, z czego ponad 9 mln zł pochodziło z dotacji – wylicza Zbigniew Podleśny, burmistrz Radlina.

Park powstał w otoczeniu pomnika ofiar Szybu Reden, bo jak zaznacza burmistrz, pamięć wyraża się także w obecności, a władzom Radlina zależy na tym, aby to miejsce było odwiedzane przez mieszkańców i przyjezdnych. Wyrazem uczczenia pamięci ofiar było złożenie kwiatów przez delegacje pod pomnikiem. Przygotowano także inscenizację historyczną ostrzału artyleryjskiego.

Szymon Kamczyk

  • Numer: 22 (1227)
  • Data wydania: 28.05.24
Czytaj e-gazetę