Nowy zarząd powiatu przedstawił swoje kompetencje i priorytety
POWIAT Podczas konferencji prasowej w Starostwie Powiatowym w Wodzisławiu Śląskim nowi członkowie zarządu powiatu wodzisławskiego po swoim pierwszym posiedzeniu opowiedzieli o swoich kompetencjach i najważniejszych zadaniach, jakie stoją przed powiatem.
Jak zaznaczyli podczas spotkania członkowie zarządu, podział kompetencji został przygotowany w taki sposób, aby najważniejsze resorty podzielić między kilka osób. Ma to na celu szersze dyskutowanie problematycznych kwestii i podejmowanie decyzji wspólnie, a nie jednoosobowo. - Tak np. w Arkadiusza Skowrona jest Wydział Zdrowia i Polityki Społecznej z wszystkimi przychodniami, ale już u mnie zostaje sam szpital - mówił starosta Leszek Bizoń, który będzie nadzorować także m.in. Wydział Geodezji, Wydział Gospodarki Nieruchomościami, Wydział Obywatelski, Ochrony Informacji Niejawnych i Zarządzania Kryzysowego, Wydział Administracji Architektoniczno-Budowlanej, Biuro Prawne, Powiatowego Rzecznika Konsumentów, Powiatowy Zarząd Dróg i Zakład Aktywności Zawodowej.
W kompetencjach wicestarosty Barbary Chrobok znalazły się m.in. Wydział Oświaty, Wdział Funduszy Zewnętrznych i Zamówień Publicznych, Wydział Promocji, a także Wydział Komunikacji i Transportu oraz Powiatowy Urząd Pracy. - Dzisiejszy zarząd mówi jednym głosem. Nasze pierwsze spotkania wskazały, że wszystkim nam zależy na ustabilizowaniu sytuacji finansowej szpitala w Wodzisławiu i rozwoju szpitala w Rydułtowach - czy to będzie pod znakiem leczenia szpitalnego, tego na razie nie wskazujemy, ale będziemy robić wszystko, aby te obiekty nie stały puste. To nasz priorytet i wiemy, że naszym mieszkańcom też na tym zależy - podkreśliła Barbara Chrobok.
Z kolei etatowy członek zarządu Arkadiusz Skowron będzie mieć w swoich kompetencjach Wydział Ochrony Środowiska, wspomniany Wydział Zdrowia i Polityki Społecznej (przychodnie i ośrodki zdrowia, apteki, Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności), a także Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie z wszystkimi podległymi jednostkami. - Przejmuję po panu staroście pomoc społeczną, więc będę kontynuować to, co było do tej pory. Pomoc społeczna w naszym powiecie jest postrzegana bardzo dobrze w skali całego województwa. Chyba logika wskazuje na to, że dotyczy to Rydułtów, a ja jestem mieszkańcem Rydułtów, więc starosta powierzył mi zadanie, aby połączyć kwestie pomocy społecznej ze starym szpitalem rydułtowskim. Miałem to również w moim programie wyborczym, bo szpital w Rydułtowach wymaga zmian, także organizacyjnych oraz nowych kierunków - zaznaczył Arkadiusz Skowron.
Nieetatowi członkowie zarządu: Marek Hawel i Barbara Magiera zaznaczyli, że również mają swoje priorytety, m.in. wynikające z programu wyborczego.
- Będziemy chcieli po pierwsze wzmacniać naszych etatowych kolegów. Nasze kierunki priorytetowe to szpital i zagospodarowanie zasobów w Rydułtowach. Teren jest piękny, a także daje dużą możliwość zrealizowania tam przeróżnych inwestycji. Natomiast trudny czas przychodzi dla oświaty i mam nadzieję, że naszym doświadczeniem chcemy wspierać ten sektor. Wywodzimy się z samorządów gminnych, dlatego chcemy zachować dobrą komunikację z powiatem, a jak będzie okazja coś poprawić, to na pewno też - powiedziała Barbara Magiera.
Marek Hawel podkreślił ogromną wagę lobbowania za Drogą Główną Południową. - Ona może nie jest bezpośrednio zadaniem powiatu, ale jest bardzo ważna w odniesieniu do komunikacji drogowej, pojawiających się korków i powstających miejsc pracy, ta droga staje się nieodzowna. A przypomnę, że mówi się o niej od 1999 roku, a pierwsze porozumienie międzygminne podpisywaliśmy na przełomie 2006 i 2007 roku. To więc sprawa dekad. Myślę, że wreszcie przyszedł czas, aby to zrealizować - mówił Marek Hawel, zwracając także uwagę na finanse samorządów. - Wszyscy mamy poważne dziury budżetowe, dlatego liczymy na to, że rząd zmieni swoje podejście do finansowania samorządów, co pozwoli nam też na inne planowanie - zaznaczył Hawel.
Szymon Kamczyk
Najnowsze komentarze