Czwartek, 26 grudnia 2024

imieniny: Szczepana, Dionizego

RSS

Życzenia, gratulacje i podziękowania dla strażaków na 100-lecie

21.05.2024 00:00 red

BLUSZCZÓW W sobotę (11.05) odbyły się uroczystości jubileuszowe w jednostce OSP Bluszczów. Strażacy świętowali razem z całą społecznością miejscowości i zaproszonymi gośćmi.

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą obok remizy OSP, którą sprawował ks. dr Bernard Rak, proboszcz parafii pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rogowie. Miejscowość jest bowiem częścią tej parafii. Na zakończenie eucharystii ks. Rak złożył życzenia strażakom. Następnie odbył się uroczysty apel, w którym uczestniczyły jednostki OSP działające na terenie gminy Gorzyce, strażacy, zaproszeni goście, samorządowcy i mieszkańcy. Podczas uroczystości ślubowanie złożyła również Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza. Zaproszeni goście złożyli życzenia i gratulacje oraz podziękowania strażakom za ich zaangażowanie. Prezesem OSP Bluszczów jest druh st.kpt. Szymon Kwaśnica, który oprócz zaangażowania w OSP jest dowódcą zmiany I JRG Wodzisław Śląski. Dowódcą uroczystości był naczelnik Michał Marcol.

– ,,Każdy jubileusz wnosi w życie świeży zapał i nową mądrość” – to słowa, których autorem jest polski poeta Stanisław Wyspiański. Te słowa potwierdzają, że dzisiejszy dzień to również wyzwanie dla nas – dla mnie jako Prezesa, dla pozostałych członków Zarządu, dla Was drodzy Strażacy, ale także dla Was – członków Drużyny Pożarniczej. To wyzwanie, gdyż aby jasno spojrzeć w przyszłość, należy spojrzeć wstecz i wydobyć z przeszłości to, co najcenniejsze. Tylko w ten sposób będzie możliwe zbudowanie refleksji nad pracą własną i wszystkich tych, którzy przez ostatnie stulecie kreowali wizerunek naszej jednostki – mówił prezes Szymon Kwaśnica. – Nie każde sołectwo może poszczycić się obecnością remizy na swoim terenie, nie każda jednostka OSP potrafi wytrzymać bieg czasu oraz zmieniającą się rzeczywistość. Bluszczowska straż pożarna na przestrzeni stulecia także była poddawana wielu próbom. Brak funduszy, brak odpowiednich warunków lokalowych, II wojna światowa – takie to były trudne początki. Dopiero z biegiem czasu zaczęło się wszystko jakoś układać – całkiem nowy budynek remizy, oddany do użytku równo 60 lat temu, stopniowo pozyskiwany sprzęt i samochody pożarnicze, które z biegiem lat były coraz to lepsze, lecz wciąż daleko było do ideału. Jednak Ochotnicza Straż Pożarna w Bluszczowie zawsze mogła liczyć na znakomitych ludzi, których zrzeszała w swoich szeregach – podkreślił Szymon Kwaśnica, dziękując również swoim poprzednikom.

Odznaki, medale, podziękowania

Podczas apelu wręczono odznaki i odznaczenia. Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP nadał OSP Bluszczów złoty znak związku za wieloletnią, ofiarną działalność w ochronie przeciwpożarowej dla społeczeństwa i Rzeczypospolitej Polskiej. Złotą odznakę związku OSP RP otrzymał druh Piotr Maciuga.

Złotym medalem za zasługi dla pożarnictwa odznaczony został Dariusz Rymer z OSP Rogów, srebrnym medalem odznaczeni zostali Sebastian Szymiczek z OSP Bluszczów i Mirosław Kawik z OSP Turza Śląska, brązowym medalem odznaczono Irenę Pielka – sołtys Bluszczowa, Pawła Juszczyka z OSP Gorzyce i Józefa Oślizło z OSP Turza Śląska.

Odznakę ,,STRAŻAK WZOROWY” otrzymali: Maria Sitek, Rafał Szymik i Samuel Siedlaczek z OSP Gorzyce oraz Rafał Janeta i Filip Bolik z OSP Bluszczów i Sebastian Witek z OSP Uchylsko.

Stosowną uchwałą Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Wodzisławiu nadano honorową odznakę „ZASŁUŻONY DLA OCHRONY PRZECIWPOŻAROWEJ POWIATU WODZISŁAWSKIEGO”. Odznakę otrzymali: Ewa Gawęda, Marek Rybarz, Piotr Szymiczek, Adam Pecuch i Krzysztof Durak.

Zaproszeni goście dziękowali strażakom za ich zaangażowanie i służbę. Druhowie wręczyli też okolicznościowe statuetki i podziękowania.

Rys historyczny jednostki OSP Bluszczów

– Pierwsze wzmianki o działalności strażackiej na terenie Bluszczowa pochodzą z 1870 r. W tym czasie Bluszczów liczył około 400 mieszkańców i każdy mężczyzna w wieku pomiędzy osiemnastym, a sześćdziesiątym rokiem życia był zobowiązany do udziału w akcji gaśniczej, przy użyciu dostępnego ówcześnie sprzętu, jakim były wiadra i bosaki. W 1872r. zakupiona została ręczna sikawka czterokołowa, ciągnięta przez parę koni, którą obsługiwało 10– 12 strażaków. Zaś istniejąca wtedy drewniana remiza strażacka stała na terenie dworu należącego ówcześnie do hrabiego Larysza. W 1924 roku mieszkańcy Bluszczowa postanowili oficjalnie utworzyć Ochotniczą Straż Pożarną. Na zebraniu wiejskim wybrano Zarząd, na czele którego stanął Szymon Kurzydym – ówczesny sołtys. Naczelnikiem wybrany został Edward Osadnik, sekretarzem Maciej Rybka, a skarbnikiem Alojzy Myśliwiec. Jednostka liczyła wtedy 20 strażaków. W 1932r. jedno z pomieszczeń dworskiego domu mieszkalnego zostało przerobione na remizę strażacką, w której przechowywano posiadany sprzęt gaśniczy. W wyniku działań II wojny światowej remiza oraz cały posiadany sprzęt został całkowicie zniszczony. Reaktywacja straży nastąpiła w 1948r., kiedy to na walnym zebraniu wybrano nowy zarząd. Prezesem został Antoni Kowal, komendantem natomiast Bernard Zychma, sekretarzem Augustyn Pawełek, a skarbnikiem Jan Rybarz. Jednakże strażacy nie mogli należycie spełniać swoich obowiązków z powodu całkowitego braku sprzętu.

13 grudnia 1959r. na wniosek ówczesnego komendanta Józefa Wodeckiego rozpoczęto starania o budowę nowej remizy. Plany weszły w realizację nieco później, jednak po 3 latach społecznego czynu, udało się wybudować dzisiejszy obiekt. Jego uroczyste otwarcie nastąpiło 2 sierpnia 1964r. Był to pierwszy taki obiekt wybudowany na terenie gminy. W późniejszych latach remiza została ogrodzona, wybudowano zewnętrzne toalety oraz zbiornik na wodę do celów ppoż., jednak w późniejszych latach został on zlikwidowany, głównie ze względów bezpieczeństwa. W 1984r. Ochotnicza Straż Pożarna w Bluszczowie otrzymała swój pierwszy samochód – Żuk z 400 litrowym zbiornikiem na wodę. W roku 1989 Komenda Rejonowa Straży Pożarnej w Wodzisławiu Śląskim przekazała jednostce nowy pojazd, również marki Żuk. Służył on w bluszczowskiej jednostce aż do roku 2011. Wtedy został zastąpiony on średnim samochodem gaśniczym marki Star 244, który został pozyskany dzięki staraniom Prezesa Romana Szymiczka z jednostki OSP w Rzuchowie. W roku 2019 doszło do kolejnej wymiany pojazdu pożarniczego. Tym razem trafił do naszej jednostki nowszy model Stara 244, który przekazany został nam z Turzy Śląskiej – informują strażacy.

Przeszkoleni strażacy i nowoczesny sprzęt

– Budynek remizy na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat także przechodził szereg remontów. Obecnie budynek jest po termomodernizacji, posiada cześć sanitariatów, zmodernizowana została także kotłownia oraz garaż. Na terenie remizy powstała także wielofunkcyjna wiata, którą wybudowali w czynie społecznym strażacy w roku 2009. Aktualnie jednostka liczy sobie 15 odpowiednio przeszkolonych strażaków, posiadających nowoczesne środki ochrony indywidualnej. Sprzęt ratowniczo – gaśniczy również uległ unowocześnieniu i wzrosła jego ilość. Ponadto nasza jednostka zrzesza w swoich szeregach Dziecięcą i Młodzieżową Drużynę Pożarniczą w łącznej liczbie 30! W jej skład wchodzą dzieci i młodzież w wieku 5– 15 lat. Całość dopełnia nowy lekki samochód ratowniczo – gaśniczy pozyskany w roku 2023 – informują ochotnicy z Bluszczowa.

Fryderyk Kamczyk

  • Numer: 21 (1226)
  • Data wydania: 21.05.24
Czytaj e-gazetę