Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Sejm przegłosował ustawę o uznaniu języka śląskiego za język regionalny

30.04.2024 00:00 red

Sejm przegłosował ustawę o uznaniu języka śląskiego za język regionalny

Wyniki głosowania w Sejmie RP

26 kwietnia w Sejmie RP przeprowadzono głosowanie o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym oraz niektórych innych ustaw.

Za przyjęciem ustawy głosowało 236 posłów. Głosów przeciw było 186. Wstrzymało się od głosu 5 posłów, natomiast 30 nie głosowało.

Jeśli chodzi o posłów z 30. okręgu wyborczego, to za przyjęciem ustawy głosowali:

•Krzysztof Gadowski, Marek Krząkała, Gabriela Lenartowicz - Koalicja Obywatelska

•Łukasz Osmalak - Trzecia Droga

•Bolesław Piecha - PiS

Przeciw zagłosowali posłowie Paweł Jabłoński (PiS) oraz Roman Fritz (Konfederacja).

Od głosu wstrzymał się Michał Woś (Suwerenna Polska).

Natomiast poseł Grzegorz Matusiak z PiS nie głosował.

Śląski w szkołach i niektórych urzędach

Nowelizacja ustawy uznaje język śląski za język regionalny, co z kolei otwiera drogę do jego nauczania w szkołach (w praktyce może to być możliwe najwcześniej w 2025 r.). Uznanie języka śląskiego za język regionalny skutkować będzie również możliwością zapisu imion oraz nazwisk w aktach stanu cywilnego i dokumentach tożsamości, a także używanie języka śląskiego jako pomocniczego w urzędach (dotyczy to gmin, w których co najmniej 20 proc. mieszkańców zadeklarowało w spisie powszechnym, że posługuje się językiem śląskim w kontaktach domowych).

Ustawa trafi do Senatu RP, a następnie - jeśli uzyska poparcie w izbie wyższej - do prezydenta Andrzeja Dudy. Do odrzucenia (ewentualnego) weta prezydenta potrzeba 3/5 głosów w Sejmie. Kluby KO, Trzeciej Drogi oraz Lewicy nie posiadają takiej liczby posłów, a poparcie ustawy ze strony posłów PiS było marginalne - oprócz Bolesława Piechy, za przyjęciem ustawy opowiedział się jeszcze tylko Marek Wesoły.

Ślązacy w Narodowym Spisie Powszechnym 2021

Łącznie 585 tys. osób zadeklarowało narodowość śląską w Narodowym Spisie Powszechnym, który przeprowadzono w 2021 r. 231,8 tys. osób wskazało ją jako swoją pierwszą narodowość, a 353,9 tys. jako drugą. W tym samym Narodowym Spisie Powszechnym 457,9 tys. osób zadeklarowało, że posługuje się językiem śląskim w kontaktach domowych, przy czym 53,3 tys. używa tylko śląskiego.

(żet)

  • Numer: 18 (1223)
  • Data wydania: 30.04.24
Czytaj e-gazetę