Niedziela, 1 września 2024

imieniny: Bronisławy, Idziego, Bronisza

RSS

Kącik ZUS

30.04.2024 00:00 red

Beata Kopczyńskaregionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie śląskim.

Co trzeba zrobić, by otrzymać świadczenie wspierające? Mam orzeczenie o niepełnosprawności, ale czy to wystarczy, by złożyć wniosek do ZUS o wypłatę?

Samo orzeczenie o niepełnosprawności lub niezdolności do pracy (np. wydane przez ZUS, Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, miejski zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności) nie wystarczy do złożenia wniosku do ZUS o świadczenie wspierające. Należy mieć decyzję o potrzebie wsparcia wydaną przez Wojewódzki Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności.

Aby otrzymać świadczenie wspierające, najpierw należy złożyć wniosek o wydanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia do wojewódzkiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności (WZON). Wniosek do ZUS o przyznanie świadczenia wspierającego można złożyć dopiero wtedy, gdy decyzja ustalająca poziom potrzeby wsparcia wydana przez WZON stanie się ostateczna. Decyzja ustalająca poziom potrzeby wsparcia stanie się ostateczna po upływie 14 dni od dnia jej doręczenia, jeżeli w tym terminie nie zostanie złożony wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy. Jeżeli taki wniosek będzie złożony, wówczas WZON, po jego rozpatrzeniu wyda decyzję, która stanie się ostateczna w dniu jej wydania.

Uwaga! Jeśli ktoś najpierw złoży do ZUS wniosek o świadczenie wspierające i nie będzie miał decyzji WZON o ustaleniu poziomu potrzeby wsparcia, ZUS zgodnie z przepisami pozostawi taki wniosek bez rozpatrzenia.

Dlatego tak ważne jest, żeby zachować właściwą kolejność składania wniosków. Czyli najpierw należy złożyć wniosek do WZON o wydanie decyzji, w której zostanie ustalona liczba punktów określająca poziom potrzeby wsparcia. A dopiero po wydaniu przez WZON takiej decyzji należy złożyć wniosek do ZUS o przyznanie świadczenia wspierającego na podstawie decyzji WZON.

Osoba, która otrzyma ostateczną decyzję WZON o potrzebie wsparcia, ma 3 miesiące na złożenie do ZUS wniosku o przyznanie świadczenia wspierającego. Jeśli złoży do ZUS wniosek w tym terminie, i ma odpowiednią liczbę punktów do przyznania świadczenia, wówczas zostanie przyznane jej świadczenie z wyrównaniem od dnia, od którego WZON przyznał uprawniające punkty potrzeby wsparcia. Jeśli wniosek zostanie złożony do ZUS po tym terminie 3 miesięcy, wówczas świadczenie będzie przyznane od miesiąca, w którym został złożony wniosek do ZUS.

Nie mam orzeczenia o niepełnosprawności, bo nie jest mi potrzebne. Dysponuję jednak orzeczenie z ZUS o niezdolności do samodzielnej egzystencji, bo było mi potrzebne do świadczenia 500 plus dla niesamodzielnych. Czy muszę wystąpić o orzeczenie o niepełnoprawności, by złożyć wniosek o świadczenie wspierające?

Nie, zgodnie z przepisami osoba ubiegająca się o decyzję z WZON, musi mieć status osoby z niepełnosprawnością potwierdzony w formie:

•orzeczenia o niepełnosprawności i jej stopniu – wydanego przez zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności,

•orzeczenia o niezdolności do pracy lub orzeczenia o niezdolności do samodzielnej egzystencji – wydanego przez lekarzy orzekających w ZUS,

•orzeczenia o inwalidztwie – wydanego przed wrześniem 1997 r. przez komisje lekarskie do spraw inwalidztwa i zatrudnienia, orzeczenia wydanego przez inny organ (np. KRUS)

  • Numer: 18 (1223)
  • Data wydania: 30.04.24
Czytaj e-gazetę