Niedziela, 1 września 2024

imieniny: Bronisławy, Idziego, Bronisza

RSS

31-latka musi zapłacić 10 policjantom po 500 złotych

30.04.2024 00:00 red

KRAJ Chociaż to sprawa z województwa opolskiego, piszemy, by zwrócić uwagę, że w sieci nikt nie jest anonimowy, a odpowiedzialność za obraźliwe komentarze może słono kosztować.

Sąd w Strzelcach Opolskich wydał właśnie wyrok skazujący w sprawie znieważenia policjantów z tamtejszej komendy. Kobieta, za obraźliwe wpisy pod zdjęciami policjantów, musi zapłacić każdemu z funkcjonariuszy zadośćuczynienie oraz ich przeprosić. - Zasłonięci ekranem monitora hejterzy nie mogą czuć się bezkarnie. Każda publikacja w sieci zostawia ślad. Coraz częściej też możemy się spotkać ze zjawiskiem wylewania hejtu na funkcjonariuszy publicznych - komentuje sprawę policja.

12 września 2022 roku strzelecka policja opublikowała post dotyczący prowadzonych działań „Trzeźwy poranek". Pojawiło się pod nim zdjęcie z wizerunkiem dziesięciu policjantów wydziału ruchu drogowego. Tego samego dnia osoba obserwująca profil umieściła komentarz, który naruszał godność osobistą funkcjonariuszy.

Funkcjonariusze dochodzeniowo-śledczy strzeleckiej policji ustalili, że autorem tego komentarza jest 31-letnia mieszkanka Opoczna, która została pociągnięta do odpowiedzialności. Kobiecie przedstawiono zarzut znieważenia mundurowych. Podczas przesłuchania podejrzana tłumaczyła, że w jej mniemaniu był to normalny komentarz, który został nieprawidłowo odebrany. - W tej sprawie Sąd Rejonowy w Strzelcach Opolskich orzekł w ubiegłym tygodniu wyrok. 31-latka każdemu ze znieważonych przez nią policjantów musi zapłacić 500 złotych nawiązki, a więc łącznie wyniesie ją to 5000 złotych. Nadto musi ponieść koszty sądowe oraz na stronie internetowej Komendy Powiatowej Policji w Strzelcach Opolskich mają pojawić się jej przeprosiny wobec znieważonych przez nią policjantów ruchu drogowego - informuje strzelecka komenda.

- Ku przestrodze dla innych internautów — tego typu zachowania są niedopuszczalne. Dlatego będziemy stanowczo reagowali i wyciągali konsekwencje wobec osób, które swoim postępowaniem lub słowem godzą w policyjny mundur. Niewielu internautów zdaje sobie sprawę z faktu, że pisząc obraźliwe teksty popełniają przestępstwo - podkreśla policja.

Prawo stanowi, że kto znieważa funkcjonariusza publicznego podczas i w związku z pełnieniem obowiązków służbowych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

źr. Policja, o. sqx

  • Numer: 18 (1223)
  • Data wydania: 30.04.24
Czytaj e-gazetę