Kącik ZUS
Beata Kopczyńskaregionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie śląskim.
Zmieniłam bank, ale dopiero teraz przypomniało mi się, że w starym wniosku o świadczenie wychowawcze był tamten numer rachunku bankowego. W jaki sposób powiadomić ZUS, by wypłacał mi od lutego pieniądze 800 plus na trójkę moich dzieci już na nowy numer konta, to sporo pieniędzy i są mi potrzebne w każdym miesiącu, nie mogę na nie długo czekać?
W sytuacji, gdy zmienia Pani numer rachunku bankowego, konieczne będzie złożenie nowego wniosku o świadczenie wychowawcze 800+ na ten aktualnie trwający okres świadczeniowy. We wniosku należy podać wszystkie niezbędne dane oraz nowy numer rachunku bankowego. W takiej sytuacji zmienimy sposób wypłaty automatycznie. O zmianie rachunku bankowego zostanie Pani poinformowana na swoim profilu PUE.
Od trzech tygodni jestem szczęśliwą mamą. Właśnie złożyłam wniosek o 800 plus na moją córeczkę. Weszłam sobie na profil PUE zaraz po wysłaniu wniosku przez bank i nie było go na PUE. Czy wszystko dobrze zrobiłam? Kiedy pojawi mi się informacja o tym, że wniosek został złożony?
Informacje o szczegółach wniosku o świadczenie wychowawcze 800+ pojawią się na Pani profilu na portalu PUE ZUS po przetworzeniu wniosku – może to trwać do 48 godzin. Informacje o swoim wniosku znajdzie Pani po lewej stronie wyświetlanej stronie zakładkę „Rodzina 800+”, a następnie należy wejść w informacje pod hasłem „Szczegóły Twoich wniosków” tam znajdziemy takie dane jak: data wpływu wniosku do ZUS, kanale wpływu, np. PUE, bank, Emp@tia, typ wniosku, czyli SW– R (rodzic) lub SW– O (opiekun), okres świadczeniowy, kto składał wniosek i status wniosku (może być – zarejestrowany, prowadzone postępowanie wyjaśniające, pozostawiony bez rozpatrzenia, obsłużony, wycofany).
W sytuacji, gdy wniosek jest składany przez portal PUE ZUS, możesz go podejrzeć w zakładce [Dokumenty i wiadomości] – [Dokumenty wysłane].
Wypełniłem wniosek o świadczenie 800 plus. Teraz mnie oświeciło, że zamiast imienia Maciek miałem wpisać Maciej. Czy to jest błąd, skoro inne dane, jak PESEL, miejsce zamieszkania i moje dane się zgadzają? Czy muszę to skorygować, a jeśli tak to w jaki sposób?
Tak. Poprawność wpisania danych identyfikacyjnych rodzica czy opiekuna, jak również dzieci jest dla nas bardzo ważna. Dane jakie podawane są we wniosku automatycznie porównujemy z danymi zapisanymi w rejestrze PESEL. Zdrobnienie imienia może być dla systemu nieczytelne. Jeśli wysłał Pan wniosek o świadczenie wychowawcze z błędem, to należy złożyć nowy wniosek i wprowadzić poprawne dane.
Lekarz u mnie stwierdził astmę. Pracuję jako górnik. Czy astma jest uznawana za chorobę zawodową w górnictwie?
Szczegółowe informacje dot. chorób zawodowych, sposobu i trybu postępowania w sprawie choroby zawodowej oraz podmiotów właściwych do rozpoznania chorób zawodowych określa Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2009 r. w sprawie chorób zawodowych (Dz.U. z 2013 r. poz. 1367). Wykaz chorób zawodowych jest załącznikiem do tego Rozporządzenia. Jednostkami orzeczniczymi I stopnia są poradnie chorób zawodowych wojewódzkich ośrodków medycyny pracy i to tam należy się zwrócić z pytaniem. Stwierdzaniem chorób zawodowych zajmuje się Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny. To właśnie ta instytucja, a nie Zakład Ubezpieczeń Społecznych zajmuje się wydawaniem decyzji o chorobie zawodowej.
Najnowsze komentarze