Gorzycka biblioteka podsumowała rok
Dyrektor i pracownicy Gminnej Biblioteki Publicznej w Gorzycach z siedzibą w Rogowie oraz filii bibliotecznych w Olzie, Turzy Śl., Gorzycach i Czyżowicach nie narzekali na nudę. Rok 2023 składał się z wielu ciekawych wydarzeń.
– Rok 2023 był dla nas dość nietypowy, a 2024 zapowiada się jako rewolucyjny – opowiada tajemniczo pani dyrektor Anna Jęczmionka. – Od około 300 dni żyjemy w wirtualnym świecie planów projektu remontu naszej centrali bibliotecznej w Rogowie. Jeżeli nic nie stanie na przeszkodzie, to w 2024 roku czeka nas termomodernizacja i generalna metamorfoza budynku biblioteki i naszej syjamskiej bliźniaczki (jesteśmy połączeni ścianą zewnętrzną) – siedziby OSP w Rogowie oraz obejścia obu budynków. Czeka nas wiele pracy: pakowanie, przeprowadzka, organizacja innej wypożyczalni książek, funkcjonowanie w warunkach tymczasowych, a później cały ten proces trzeba będzie odwrócić. Dlatego bardzo nas cieszą wszelkie życzenia zdrowia, powodzenia, sił i werwy, które ktoś kieruje w naszą stronę. Będzie nam tego bardzo potrzeba. Bardzo dziękujemy wszystkim za ciepłe słowa i wszelką deklarowaną chęć pomocy. Nasze plany na Nowy Rok określa jedno słowo – remont.
Szykuje się modernizacja
– Taki generalny remont nie trwa nigdy krótko. Chyba na dość długo będziemy musieli opuścić mury rogowskiej biblioteki – zastanawia się pani Justyna Lazar, bibliotekarz. – Chociaż dzisiaj wszyscy się ze wszystkim spieszą, to jesteśmy świadomi tego, że niektóre sprawy muszą potrwać. Lepiej długo a porządnie, jak mawiał mój dziadek. Mamy nadzieję, że nasze tymczasowe miejsce pobytu pozwoli nam na zapraszanie dzieci na lekcje biblioteczne i czytanie bajek. W 2023 roku mieliśmy bardzo dużo takich spotkań, cieszyły się one wielką popularnością i nie chcielibyśmy z nich rezygnować. Chociaż zawsze możemy odwrócić sytuację i zrobić bibliotekarskie napady na szkoły i przedszkola. Bibliotekę mamy w duszy, a książki przyniesiemy pod pachą – śmieje się pani Justyna. – Pewne sprawy trzeba będzie jednak zawiesić w czasie, ale jak nas znam, wymyślimy coś nowego. No i przecież jeszcze mamy filie biblioteczne oraz wiele instytucji, z którymi współpracujemy. Niektóre z naszych działalności mogą odbywać się poza naszą główną siedzibą a i tak będą pracować na korzyść biblioteki w Rogowie. Ciągle jeszcze wracamy myślami do słynnego Święta Dyni, które miało miejsce podczas otwarcia świetlicy w Osinach i w którym wzięliśmy udział. Musimy częściej powtarzać takie akcje, ponieważ lubimy wychodzić do ludzi z bibliotecznych murów oraz świetnie się bawić. A to było niezapomniane przeżycie.
W 2023 roku dużo się działo
– Skoro nasza działalność w 2023 roku była intensywna, to co to będzie się działo po remoncie? – snuje wizje nowej, rozwojowej przyszłości pani Joanna Ciuberek, zaangażowana w prace bibliotekarskie w Rogowie i Olzie. Choć lubi statystykę, to nie chce zanudzać nikogo liczbami, ale twierdzi, że w Bibliotece w Rogowie i w filiach naprawdę wiele się działo w 2023 roku.
– Choć lekcji bibliotecznych mamy zawsze najwięcej, to trzeba przyznać, że na sukces biblioteki pracuje non stop wystawa historyczna „Ocalić od zapomnienia”, którą zwiedziło już naprawdę wiele osób. Teraz do nas dotarło, że ten ogrom zgromadzonych historycznych przedmiotów trzeba będzie spakować, przenieść i przechować na czas modernizacji – śmieje się pani Joanna. – Ale w porównaniu z pakowaniem i przenoszeniem książek, to i tak lżejsza praca.
2023 rok to był bardzo dobry rok – wraca do przeszłości pani Justyna – Mnie się podobał. Nie było ograniczeń pandemicznych, czytelnictwo miało się świetnie. Wypożyczyliśmy w centrali i w filiach bibliotecznych tysiące książek. Odwiedziny czytelników i innych osób także liczymy w tysiącach. Do bibliotek zapisało się mnóstwo nowych osób, szczególnie dzieci. Nasze uczestnictwo w projekcie „Mała Książka – Wielki Człowiek” przyniosło naprawdę duże efekty. Taka remontowa przerwa i chwilowe ograniczone warunki pracy centrali w 2024 roku nie powinny zbytnio zaszkodzić naszej działalności. Mamy zamiar nadal celebrować wszystkie święta biblioteczne i nie tylko, choć może niektóre w mniejszym zakresie. Dzień Bibliotekarza i Bibliotek, Tydzień Bibliotek, Narodowe Czytanie itp. nadal będą miały miejsce, chociaż w Rogowie będzie to wersja mikro. Z okazji nadchodzących zmian, w 2024 roku mamy zamiar zacząć celebrować jeszcze jedno święto: 1 marca – Dzień Przytulania Bibliotekarza! Będziemy czekać na wszystkich z otwartymi ramionami! Nie ma pandemii – można się przytulać! Na razie nie zdradzimy jeszcze, kiedy i gdzie będzie nasza tymczasowa siedziba i gdzie to przytulanie bibliotekarzy będzie się odbywać. Może jeszcze pod starym adresem, a może już nie…. To będzie niespodzianka i zapewne kolejny artykuł – ekscytuje się pani Justyna.
Wszystkie remonty, modernizacje i dofinansowanie bibliotek napawają nas wielkim optymizmem – mówi pani Iwona Piecha, kierownik filii w Turzy Śl., która często służbowo odwiedza rogowską bibliotekę – Oznacza to, że biblioteki są ważne, warte tego by w nie inwestować. My to wiemy. Biblioteki mają się dobrze i nic na razie nie zapowiada, aby miało się to zmienić. Jak już powiedziała moja koleżanka, 2023 to był dobry dla nas rok – rok zwykłej, spokojnej pracy, ale i wielkich planów. Niech rok 2024 będzie czasem ich realizacji, czasem zmian dobrego na wspaniałe. Przed nami wielkie wyzwania, ale my oczywiście damy radę. Stado bibliotekarzy to żywioł nie do zatrzymania – podsumowuje ze śmiechem pani Iwona.
(FK)
Najnowsze komentarze