Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Dożynki w Bełsznicy

05.09.2023 00:00 sub

Tradycyjnie dożynki w Bełsznicy rozpoczęły się mszą świętą sprawowaną w kościele parafialnym pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rogowie.

Korowód dożynkowy wyruszył od kaplicy na stawach w Bełsznicy do boiska. Następnie wręczony został chleb przez starostów dożynek sołtysowi miejscowości. Tradycyjnie w korowodzie wzięły udział panie z kół gospodyń wiejskich z koronami niesionymi przez strażaków oraz rolnicy. Nie brakowało ciekawych pojazdów. Przewodniczyła orkiestra gminy Krzyżanowice wraz z mażoretkami Rapid. Potem odbyły się występy artystyczne. Na początku wystąpił zespół Bełszniczanki. Później zaprezentowały się zespoły w ramach Międzynarodowych Dni Folklorystycznych. Najpierw zaprezentował się zespół: Towarzystwo Kulturowo-Artystyczne „Matija Gubec” z Chorwacji i Kaukaski Zespół Tańca i Muzyki Ludowej „Nart”. Koncerty cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

– Towarzystwo Kulturowo-Artystyczne „Matija Gubec” powstało w 1979 roku w Gornje Stubicy w Chorwacji. Pielęgnuje oryginalny folklor regionu stubickiego (pieśni, tańce, zwyczaje i stroje). Zespół liczy około 150 aktywnych członków w różnym wieku. Na repertuaru zespołu składają się tańce i pieśni z niemal wszystkich regionów etnograficznych Chorwacji (Zagorje ,Prigorje, Medjimurje, Posavina Slavonia ,Dalmacija). Za swoją działalność otrzymał liczne nagrody i wyróżnienia. Brał udział w wielu imprezach i festiwalach w kraju i za granicą m.in. w Francji, Hiszpanii, Szwajcarii, Holandii, Słowenii, w Niemczech i Albanii – informuje na swojej stronie Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny.

– Kaukaski Zespół Tańca i Muzyki Ludowej „Nart” prowadzi swoją działalność w ramach Stowarzyszenia Kultury Kaukaskiej Sakarya, które powstało w 1966 roku. Zespół posiada repertuar muzyki tanecznej i obrzędowości ludów północno-kaukaskich w Anatolii. Do połowy XIX wieku Czerkiesi zamieszkiwali północno-zachodnią część Kaukazu, wzdłuż północno-wschodniego wybrzeża Morza Czarnego, na południe od rzeki Kubań. W połowie XIX wieku padli ofiarą czystek etnicznych ze strony Imperium Rosyjskiego, po serii powstań zostali usunięci ze swoich terenów. Około 500 tysięcy Czerkiesów zostało przetransportowanych do Turcji – czytamy na stronie Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk.

Pomysłodawcą zaproszenia do Bełsznicy zespołów był Jarosław Szczęsny, który jest dyrektorem drugiej edycji festiwalu. – W roku ubiegłym w Bełsznicy wystąpiły zespoły z Chile i Ekwadoru. W tym roku cieszyliśmy się wizytą zespołów z Chorwacji i Turcji. Występy odbywały się również na terenie innych miejscowości powiatu wodzisławskiego i raciborskiego. Bardzo się cieszę, że mogliśmy zobaczyć tak piękne zespoły, które zaprezentowały muzykę, kulturę i piękny taniec. Dziękuję im za to, że odwiedziły nasz kraj – mówi Nowinom Jarosław Szczęsny.

(FK)

  • Numer: 36 (1189)
  • Data wydania: 05.09.23
Czytaj e-gazetę