Piątek, 27 grudnia 2024

imieniny: Jana, Żanety, Fabioli

RSS

Kącik ZUS

27.06.2023 00:00 red.

Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie śl.

Kiedy można skorzystać z przeliczenia emerytury lub renty?

Emeryturę lub rentę możemy przeliczyć w kilku przypadkach, m.in.: jeśli przy składaniu wniosku o przyznanie świadczenia wnioskodawca nie dysponował wszystkimi dokumentami za okresy ubezpieczenia, które ZUS mógł uwzględnić przy obliczaniu świadczenia; jeśli osoba może udokumentować zarobki za lata sprzed roku przejścia na emeryturę lub rentę, lub zarobki, jakie uzyskiwała po przyznaniu świadczenia; jeśli po przyznaniu świadczenia świadczeniobiorca pracował lub opłacał składki na ubezpieczenie społeczne. Możliwości przeliczenia różnią się w zależności od tego, według jakich zasad zostało przyznane świadczenie. Co istotne, przeliczenie świadczenia następuje na wniosek klienta. Emeryturę lub rentę ZUS przeliczy od miesiąca, w którym został złożony wniosek. Jeśli okazałoby się, że po przeliczeniu przysługuje niższe świadczenie, to ZUS nadal będzie wypłacał świadczenie w dotychczasowej wysokości.


Nie pracuję, utrzymuję się z nieruchomości i na razie to mi wystarcza. Wiadomo, jak to w życiu bywa, lepiej dmuchać na zimne i mieć zabezpieczenie też w państwowym systemie. Oczywiście, opłacam też prywatny fundusz emerytalne, ale czy jako osoba niepracująca mógł opłacać też składki do ZUS, by mieć też państwową emeryturę?

Jeśli nie podlegamy obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, możemy przystąpić do nich dobrowolnie. Można to zrobić, jeśli dana osoba jest w jednej z następujących sytuacji:

  • mieszkasz w Polsce,
  • nie mieszkasz w Polsce, ale byłeś wcześniej objęty obowiązkowymi ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi w Polsce,
  • nie mieszkasz w Polsce, ale mają do Ciebie zastosowanie europejskie przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego.

Dobrowolnymi ubezpieczeniami taka osoba zostanie objęta od dnia, który wskaże w zgłoszeniu o objęcie nimi. Dzień ten nie może być jednak wcześniejszy od dnia, w którym złoży do ZUS zgłoszenie. W okresie od dnia objęcia dobrowolnymi ubezpieczeniami do dnia ich ustania musi rozliczać i opłacać składki na te ubezpieczenia za każdy miesiąc. Ubezpieczenia dobrowolne dla danej osoby ustają od:

  • dnia, który wskaże we wniosku o wyłączenie z tych ubezpieczeń, nie wcześniej jednak niż od dnia, w którym złoży zgłoszenie wyrejestrowania,
  • dnia, w którym powstanie tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń, np. kiedy zawrze umowę o pracę.

Ważne! Jeżeli osoba będzie ubezpieczona dobrowolnie dłużej niż przez 10 lat, przestanie obowiązywać gwarancja wypłaty minimalnego świadczenia. Otrzyma wtedy świadczenie w wysokości, która wynika ze stanu środków na jej koncie w ZUS.

  • Numer: 26 (1179)
  • Data wydania: 27.06.23
Czytaj e-gazetę