Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Ekonowiny: Tegoroczna edycja „Zielonych czeków” była wyjątkowa, bo jubileuszowa

20.06.2023 00:00 sub

Poznaliśmy laureatów tegorocznych jubileuszowych „Zielonych Czeków”, dorocznych nagród przyznawanych przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach z okazji Dnia Ziemi. Zostali nimi: Gmina Opatów, Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze S.A., Śląski Ogród Botaniczny oraz Bogusław Biernat i Zbigniew Binko. Wśród wyróżnionych również sąsiedzi z powiatu raciborskiego: Gmina Kornowac i OSP Samborowice. Uroczysta Gala wręczenia nagród odbyła się na Stadionie Śląskim w Chorzowie.

Tegoroczna, jubileuszowa edycja „Zielonych Czeków” była rekordowa pod względem złożonych zgłoszeń. Wpłynęło ich bowiem 45, we wszystkich kategoriach. Najwięcej, bo aż 25 wniosków wpłynęło w kategorii Gmina przyjazna dla czystego powietrza, 11 wniosków na Ekologiczną osobowość roku, 6 – Programy i akcje na rzecz ochrony przyrody oraz edukacji ekologicznej oraz 3 w kategorii Inwestycja proekologiczna roku.

– Cieszy nas to, że z roku na rok Kapituła ma coraz większy problem z wyborem laureatów, ponieważ poziom nadsyłanych zgłoszeń jest naprawdę wysoki. Mamy nadzieję, że wszystkie działania laureatów konkursu „Zielone Czeki” będą wpływać na jakość naszego środowiska – powiedział Tomasz Bednarek, prezes WFOŚiGW w Katowicach.

„Zielone Czeki” to jeden z najważniejszych i największych konkursów ekologicznych województwa śląskiego, który już na stałe wpisał się w kalendarz wydarzeń katowickiego Funduszu. WFOŚiGW w Katowicach przyznaje „Zielone Czeki” od 1993 roku. Dotychczas nagrodą zostało wyróżniono około 300 laureatów, którzy często w nowatorski i niekonwencjonalny sposób przyczyniają się do ochrony środowiska. Co ważne wysokość nagród sięga już 2,5 mln zł! Wiele z nominowanych osób i podmiotów ma w swoim dorobku znakomite osiągnięcia, a przyznanie wyróżnień ma także walor promocyjny – jest to bowiem doskonała okazja, by mówić o osiągnięciach laureatów, ich postawach oraz akcjach społecznych mających wpływ na to czym oddychamy i jak dbamy o nasze najbliższe otoczenie. Wśród dotychczasowych laureatów nagród są przedstawiciele różnych środowisk, takich jak naukowcy, nauczyciele, dziennikarze, przedsiębiorcy oraz inni pasjonaci ochrony środowiska.

(eco)


Laureaci tegorocznych „Zielonych czeków”

Ekologiczna osobowość roku

  • Zielony czek: Bogusław Biernat. Za podejmowanie licznych inicjatyw proekologicznych oraz promocję walorów przyrodniczych Żywiecczyzny.
  • Wyróżnienia: Adam Balon, Mieczysław Dumieński.

Gmina przyjazna dla czystego powietrza

  • Zielony czek: Gmina Opatów. Za liczne działania mające realny wpływ na poprawę jakości powietrza.
  • Wyróżnienia: Gmina Kornowac, Gmina Miedźna

Inwestycja proekologiczna roku

  • Zielony czek: Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze SA. Za realizację inwestycji pn. „Remediacja byłej powojskowej bazy paliw w Międzynarodowym Porcie Lotniczym w Pyrzowicach”.

Programy i akcje na rzecz ochrony przyrody oraz edukacji ekologicznej

  • Zielony czek: Śląski Ogród Botaniczny. Za wieloletnią aktywną działalność na rzecz ochrony przyrody i środowiska, w tym za realizację w 2022 roku „Śląskiego Kalendarza Ekologicznego”.
  • Wyróżnienia: Stowarzyszenie Rozwoju Zawodowego Śląska i Małopolski, Ochotnicza Straż Pożarna w Samborowicach

Nagroda Specjalna

  • Zbigniew Binko – za wieloletnią działalność na rzecz pszczelarstwa w województwie śląskim.

Za treści zawarte w publikacji dofinansowanej ze środków WFOŚiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi Redakcja

  • Numer: 25 (1178)
  • Data wydania: 20.06.23
Czytaj e-gazetę