Sobota, 21 września 2024

imieniny: Jonasza, Mateusza, Hipolita

RSS

Kącik ZUS

24.04.2018 00:00 red.

Beata Kopczyńska rzecznik regionalny ZUS Województwa Śląskiego

Przy zakładaniu działalności gospodarczej ustanowiłem sobie pełnomocnictwo. Chciałbym wiedzieć do kogo zostanie wysłana informacja o numerze, na których mam opłacać składki na ubezpieczenia, do mnie czy do biura rachunkowego?

Informacja o indywidualnym numerze rachunku składkowego (NRS) będzie wysyłana wyłącznie do płatników składek na podany przez nich i zaewidencjonowany na koncie płatnika (przedsiębiorcy) adres do korespondencji lub adres jego siedziby, jeśli adres do korespondencji nie został podany.


Czytałam, że można przeliczyć sobie emeryturę, kiedy miało się okresy zerowe. Co to oznacza, że ktoś miał okres zerowy w naliczaniu emerytury?

Osoby, które przed 2009 r. składały wniosek o emeryturę, a do wniosku o świadczenie emerytalne czy rentowe nie mogły udokumentować zarobków z okresu pozostawania w stosunku pracy, który ZUS uwzględnił do ustalenia podstawy wymiaru, to zarobki z tego okresu wpisywano jako zero. Bywało, że taka osoba miała dokumenty poświadczające zatrudnienie, ale brakowało w nich informacji, o wynagrodzeniu. Takich dokumentów nie udawało się uzyskać, bo albo firma już od dawna nie istniała, albo zachowana dokumentacja w archiwum była niepełna. Nierzadko dokumenty te zostały zniszczone. Dlatego tym osobom uznawano lata pracy, natomiast zarobki wpisywano w wysokości 0. Stąd też jeżeli wiemy, że do naszego wniosku o emeryturę składaliśmy dokumentację, w której brakowało danych potwierdzających nasze wynagrodzenie, a jedynie zatrudnienie, to warto złożyć wniosek o przeliczenie świadczenia lub kapitału początkowego . Na podstawie takiego wniosku ZUS sprawdzi , czy może przyjąć minimalne wynagrodzenie za dany okres oraz czy może ponownie ustalić wysokość świadczenia lub kapitału początkowego. Minimalne wynagrodzenie za okresy, za które nie ma dokumentów potwierdzających zarobki, ZUS ustali proporcjonalnie do okresu oraz wymiaru pozostawania w stosunku pracy. Jeśli ktoś pracował na pół etatu to ZUS uwzględni odpowiednio do czasu pracy połowę obowiązującego wówczas minimalnego wynagrodzenia.


Czekam na nowe przepisy żeby założyć firmę i nie płacić składek. Jak długo będę mógł nie opłacać ZUSów, a czy potem będę mógł skorzystać z preferencyjnych składek?

30 kwietnia 2018 r. wejdą w życie ustawy, które tworzą „Konstytucję biznesu”. Ustawy te wprowadzą zmiany w ubezpieczeniach społecznych i ubezpieczeniu zdrowotnym osób, które rozpoczynają prowadzenie działalności po raz pierwszy bądź po długiej przerwie, czyli co najmniej 60 miesięcy kalendarzowych od dnia ostatniego zawieszenia lub zakończenia działalności gospodarczej. Warunkiem skorzystania z niej jest także to, że osoba rozpoczynająca działalność gospodarczą nie będzie jej wykonywać na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym osoba wykonywała w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności.

Uprawnienie to polega na zwolnieniu z obowiązku ubezpieczeń społecznych przez 6 miesięcy kalendarzowych od dnia podjęcia działalności gospodarczej. Początek stanowi dzień faktycznego rozpoczęcia wykonywania działalności. Jeżeli dzień ten przypada pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego, miesiąc ten wlicz do 6 miesięcy trwania ulgi. Jeśli działalność gospodarczą rozpoczniesz w trakcie miesiąca kalendarzowego, miesiąca tego się nie wlicza. Te sześć miesięcy wtedy liczymy od następnego pełnego miesiąca. W okresie, w którym przedsiębiorca korzysta z „ulgi na start” ubezpieczenie zdrowotne jest nadal obowiązkowe, o ile nie zawiesi wykonywania działalności w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG).

Po upłynie 6 miesięcy ulgi na start, przez 24 miesiące kalendarzowe będzie można skorzystać z preferencyjnych składek - od zadeklarowanej kwoty nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia.

  • Numer: 17 (910)
  • Data wydania: 24.04.18
Czytaj e-gazetę