Niedziela, 2 czerwca 2024

imieniny: Erazma, Marianny, Marzanny

RSS

Kącik ZUS

11.08.2015 00:00 red

Beata Kopczyńska, rzecznik prasowy O/ZUS w Rybniku

Rozpoczęłam po maturze studia dzienne. W trakcie pierwszego roku akademickiego zmarła moja mama. Otrzymuję po niej rentę rodzinną. Zastanawiam się nad kontynuowaniem nauki na studiach zaocznych i podjęciu pracy na podstawie jakiejś umowy. Czy mogłabym uczyć się, pracować i pobierać rentę?

Tak. Warunkiem przyznania renty rodzinnej dla dziecka, które przekroczyło 16 rok życia, jest pobieranie przez nie nauki w szkole. Przepisy nie określają trybu tej nauki, a zatem może się ona odbywać w systemie dziennym, wieczorowym, zaocznym lub eksternistycznym. Dlatego zmiana studiów z dziennych na zaoczne nie wpłynie na prawo do renty. Natomiast osiąganie dodatkowych zarobków może spowodować zmniejszenie albo zawieszenie świadczenia. Istotna jest podstawa ich uzyskiwania i wysokość przychodu. Na zmniejszenie albo zawieszenie renty rodzinnej wpływa bowiem przychód uzyskiwany z tytułu działalności objętej obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi. Jeśli zatem studentka podpisze umowę o pracę, będzie musiała o tym powiadomić oddział ZUS, który wypłaca jej rentę. Inaczej będzie w przypadku umowy o dzieło lub zlecenia. Pierwsza z tych umów nie jest bowiem oskładkowana, jeżeli nie jest podpisywana z własnym pracodawcą albo na jego rzecz. Z kolei umowa zlecenie, gdy jest zawarta ze studentem, który nie ukończył 26 lat, też jest zwolniona ze składek. Zatem tylko umowa o pracę może zmniejszyć albo spowodować zawieszenie renty rodzinnej. Wszystko jednak zależy od wysokości osiągniętego przychodu. Obecnie, czyli od 1 czerwca 2015 r., zmniejszenie następuje, jeśli wynagrodzenie jest wyższe od 2838,50 zł, ale nie przekracza 5271,40 zł. Należy pilnować tych limitów, ponieważ zmieniają się co kwartał. Natomiast renta jest zawieszana, gdy pensja przekroczy drugi z tych limitów.


Napisałam do ZUS pismo w sprawie przeliczenia kapitału początkowego ze względu na studia. Studiowałam w latach 1972-73. Dostałam odpowiedź odmowną, a w uzasadnieniu informację, że lata te są już uwzględnione w mojej emeryturze. Na emeryturę przeszłam w2006 roku i wtedy studia liczyły się jako okresy nieskładkowe, po 0,7 proc. za każdy rok. Dlaczego ZUS mi takiej udzielił odpowiedź?

Nic się w tej sprawie nie zmieniło. Studia w dalszym ciągu są okresem nieskładkowym. Nie mogła więc pani dostać innej odpowiedzi.

  • Numer: 32 (769)
  • Data wydania: 11.08.15
Czytaj e-gazetę