Zapracowali sobie na pracę
Ośrodek Pomocy Społecznej z pomocą bezrobotnym
MARKLOWICE Ośrodek Pomocy Społecznej już po raz siódmy pomaga osobom długotrwale pozostającym bez pracy. Dzięki specjalnemu programowi, z którego w latach 2008-2013 skorzystało 55 osób, zatrudnienie do dziś znalazło 30 osób.
Efektywne formy przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu w gminie Marklowice, bo tak nazywa się rozpoczęte w maju przedsięwzięcie, jest współfinansowane ze środków Unii Europejskiej. Gmina na projekt pozyskała ponad 132 tys. zł
Dziesiątka wybranych
W tegorocznej edycji bierze udział 10 mieszkańców Marklowic: 8 kobiet i 2 mężczyzn. W przedziale wiekowym od 18 do 30 lat są trzy osoby, najstarszy uczestnik projektu ma ok. 50 lat. - To bezrobotni z dezaktualizowanymi kwalifikacjami zawodowymi, długo pozostający bez pracy – mówi Krystyna Malina, kierownik marklowickiego OPS-u. - Kobiety są w gorszym położeniu na rynku pracy, dlatego jest ich więcej.
Poznać swoje słabości
Celem projektu jest aktywizacja zawodowa i społeczna tych osób. Początkowo uczestnicy programu biorą udział w warsztatach umiejętności psychospołecznych i społecznych oraz w szkoleniu z zakresu doradztwa zawodowego. To ma im pomóc m.in. w poznawaniu swoich słabych i mocnych stron, aktywnym poszukiwaniu pracy, doskonaleniu umiejętności zarządzania domowym budżetem. Podopieczni OPS-u przeszli już szkolenie z psychoterapeutą.
Znajdują pracę
Kolejnym etapem będą spotkania z doradcą zawodowym, który pomoże określić zawodowe predyspozycje danej osoby. Zgodnie z tym organizowane będą kursy zawodowe.
- Projekt jest bardzo skuteczny, bo dzięki niemu wiele osób podjęło pracę – mówi Krystyna Malina. – To różne formy zatrudnienia: staże, umowy-zlecenia, etaty. Uczestnicy naszych poprzednich edycji pracują m.in. jako kucharze, spawacze, obsługują kasy fiskalne.
(abs)
Najnowsze komentarze