środa, 15 maja 2024

imieniny: Zofii, Nadziei, Berty

RSS

Elewacjo, umyj się! – Arkol N

24.05.2005 00:00
To nie bajka, jak w przypadku stoliczka, który sam się nakrywał. Ściany domu, pomalowane elewacyjnymi farbami silikonowymi, oczyszczają się same. Zdolność ta wynika z niezwykłych cech tej farby.

Obok pigmentu, nadającego farbie pożądany kolor, najważniejszym jej składnikiem jest spoiwo. Dawniej, w farbach używanych do malowania ścian budynków, spoiwem było wapno i kazeina, później dołączyły polioctan winylu, szkło wodne potasowe i żywice akrylowe. Dzisiaj spoiwem w nowoczesnych farbach elewacyjnych są żywice silikonowe, czyli polimery. zawierające w swych łańcuchach cząsteczki krzemu.

Jedną z unikatowych cech tych farb jest pełna hydrofobowość, czyli odporność na wnikanie wody z opadów atmosferycznych. Dzięki specyficznej budowie polimerów silikonowych (tzw. szczotka molekularna) farby te są zupełnie niezwilżalne. Sprawia to, że krople deszczu, spadające na ścianę pomalowaną farbą silikonową, nie przylegają do jej powierzchni, ale swobodnie spływają po niej, zabierając ze sobą drobiny kurzu i innych zanieczyszczeń. A zanieczyszczeń na farbie silikonowej gromadzi się niewiele, gdyż jej powierzchnia po wyschnięciu jest antyadhezyjna (utrudniająca przywieranie) i elektrostatycznie obojętna. Oznacza to, że drobiny kurzu nie są przez nią przyciągane, a jak już przylgną, to i tak trzymają się bardzo słabo. Spływająca w postaci kropel woda bez trudu je ze sobą zabierze, pozostawiając ścianę czystą. Kolejną zaletą farb silikonowych jest ich doskonała przyczepność do podłoża. Ponadto, są one paroprzepuszczalne, odporne na ścieranie i promieniowanie ultrafioletowe (promienie UV powodują płowienie farb).

Farby silikonowe stosuje się na podłoża mineralne: tradycyjne tynki cementowo-wapienne i cienkowarstwowe, beton, cegłę, płyty włóknowo-cementowe. Można je również nakładać na stare powłoki z innych farb (niezależnie od ich rodzaju), jeżeli tylko mocno trzymają się podłoża. Są one bardzo elastyczne i odporne na czynniki atmosferyczne, a ogromną ich zaletą są także trwałe i żywe kolory. W ofercie Atlasa farby silikonowe noszą nazwę Arkol N i dostępne są w bardzo bogatej palecie kolorów – jest ich prawie 700! Mogą więc zaspokoić gusta najwybredniejszych klientów i zrealizować każde kolorowe marzenie.

Podłoże pod farbę Atlas Arkol N koniecznie należy zagruntować. Można to zrobić przy pomocy silikonowego preparatu Arkol NX lub Atlas Silstop. W przypadku Silstopa należy sprawdzić, czy poszczególne warstwy podłoża odporne są na działanie rozpuszczalników organicznych, zawartych w wyrobie. Preparaty gruntujące pod farby silikonowe stosuje się w celu wzmocnienia oraz wyrównania chłonności podłoża. Środki te produkowane są w postaci płynów gotowych do użycia. Po wyschnięciu preparatu gruntującego, po około 4 godzinach, można przystąpić do malowania elewacji.

Tomasz Wojtynek
GRUPA ATLAS

  • Numer: 21 (278)
  • Data wydania: 24.05.05