Niedziela, 1 września 2024

imieniny: Bronisławy, Idziego, Bronisza

RSS

List do redakcji

05.02.2003 00:00
Redakcja „Nowin Wodzisławskich”

Szanowni Redaktorzy „Nowin Wodzisławskich”. W artykule „Podatek pod psem” autor podał, że najwyższy podatek za posiadanie psa zapłacą mieszkańcy Marklowic i Radlina. O ile w przypadku Radlina przytoczono ulgi, na które mogą liczyć mieszkańcy, to w przypadku Marklowic informacji tej nie podano. Natomiast uchwała Rady Gminy Marklowice w sprawie podatku od posiadania psów przewiduje wiele zwolnień. Tak więc podatku nie pobiera się z tytułu posiadania psów będących:
1. pomocą dla osób niepełnosprawnych
2. własnością osób w wieku powyżej 65 roku życia - od jednego psa
3. własnością posiadaczy gospodarstwa rolnego - za dwa psy
4. własnością użytkowników budynków mieszkalnych nie związanych z prowadzeniem gospodarstwa rolnego - zwolnienie dotyczy nie więcej niż jednego psa.

Informujemy ponadto, że zwolnienia określone w punktach 1, 2 i 3 są dla rad gmin obligatoryjne, wynikają bowiem wprost z ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Natomiast zwolnienia lub ulgi podane w punkcie czwartym ustalają rady gmin, mając na uwadze doświadczenia lat poprzednich i wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców.

Autor po dokładnym przeczytaniu uchwały doszedłby do wniosku, że zwolnienia dotyczą większej grupy mieszkańców niż w Wodzisławiu Śl., którego ulgi i zwolnienia tak szczegółowo opisał.

W praktyce nikt z posiadaczy jednego psa nie zapłaci za tego psa podatku. Przesyłamy też kopię uchwały rady gminy w tej sprawie i prosimy o zamieszczenie sprostowania na łamach Państwa Tygodnika.

Benedykt Kołodziejczyk
sekretarz gminy Marklowice

Od redakcji:
Dziękujemy za przysłanie kopii uchwały, tym bardziej że wcześniej otrzymaliśmy ją w formie niekompletnej. Nie mogliśmy więc podać dokładnie wspomnianych danych, gdyż urzędnik przesłał nam tylko pierwszą stronę uchwały (co zapewne można w UG sprawdzić), na której napisano „ustala się stawkę podatku od posiadania psów przez osoby fizyczne zwanego dalej „podatkiem” w wysokości 50 zł - od każdego psa. Za niezawinioną pomyłkę przepraszamy.

  • Numer: 6 (158)
  • Data wydania: 05.02.03