Niedziela, 1 września 2024

imieniny: Bronisławy, Idziego, Bronisza

RSS

Ale obrodziło!

05.02.2003 00:00
Od roku przy Miejskim Ośrodku Kultury w Radlinie działają młodzieżowe grupy teatralne prowadzone przez Janusza Majewskiego „Zwierciadło” i „Pisadło”. W maju ubiegłego roku powstał również Młodzieżowy Salonik Poetycko-Muzyczny, który na swoją siedzibę wybrał świetlicę na Głożynach.
Młodzieżowy Teatrzyk „Zwierciadło”, który składa się z uczniów radlińskich szkół podstawowych i gimnazjów, niedawno wystawił swój pierwszy duży spektakl - bajkę Marii Kownackiej „O straszliwym smoku i dzielnym szewczyku, prześlicznej królewnie i królu Gwoździku”. Przedstawienia sprawiły wiele radości radlińskim dzieciom, wszyscy chętni mogli je obejrzeć na scenie Domu Kultury. Muzykę do spektaklu przygotował Andrzej Bednorz, scenografię - Jadwiga Pietrek i Henryk Zöllner a reżyserował Janusz Majewski. Pomocy finansowej w przygotowaniu przedstawienia udzieliła dyrekcja MOK-u.

Wcześniej teatr „Zwierciadło” przygotował program mikołajowy i kolędowy - mówi Janusz Majewski. Przymierzamy się już do kolejnej bajki, będzie to „Krzesiwo” Hansa Christiana Andersena. Premiera powinna odbyć się na początku lata. Spektakle bajkowe są najtrudniejszą formą prezentacji - są przygotowywane dla młodego, niewyrobionego widza. Postacie muszą być dobrze zarysowane, odpowiadać postaciom, które dzieci znają z literatury dla nich przeznaczonej. W miarę jak zespół teatralny będzie się rozwijał, będziemy sięgać po repertuar dla starszej młodzieży. Młodzi aktorzy grają bardzo dynamicznie. Podczas zajęć przekazuję im tajniki sztuki teatralnej, uczę poprawnej wymowy, kultury scenicznej i zapoznaję z historią teatru. Zapraszamy chętnych do udziału w zajęciach teatralnych - szczególnie mile widziani będą chłopcy.

„Pisadło” to teatrzyk integracyjny, w którego skład wchodzą uczniowie klasy integracyjnej z gimnazjum Zespołu Szkół Sportowych. Ma to być tzw. teatrzyk kieszonkowy - przedstawienia przygotowywane w MOK-u, będą potem wystawiane w różnych środowiskach - świetlicach, domach dziecka i szkołach. Najbliższą premierą ma być „Czarodziejskie ziarno”. Z kolei Salonik Poetycko-Muzyczny prezentuje programy poetyckie dla dorosłych. W skład tej grupy wchodzi młodzież gimnazjalna i licealna mieszkająca w większości na Głożynach.

Chcemy przygotować również program satyryczny - wyjaśnia Janusz Majewski. W przyszłym sezonie zamierzamy wyjść bardziej na zewnątrz. Muzycznie wspomaga nas grupa „Arka Franka”. Młodzież jest bardzo zaangażowana, chętnie przychodzi na próby zespołu. Zakładamy, żeby każdy z zespołów przygotowywał co pół roku premierę.

(jak)
  • Numer: 6 (158)
  • Data wydania: 05.02.03