Niedziela, 1 września 2024

imieniny: Bronisławy, Idziego, Bronisza

RSS

Zostaw kasę, Kaso!

05.02.2003 00:00
Sprzeciw wobec obniżenia nakładów na świadczenia zdrowotne przez Śląską Regionalną Kasę Chorych wyraziła Rada Powiatu Wodzisławskiego. Zaapelowała do zarządu kasy o zaniechanie działań zmierzających do ograniczenia środków na finansowanie świadczeń zdrowotnych i pozostawienie ich co najmniej na dotychczasowym poziomie.
Radni skierowali również apel do prezydenta, premiera, marszałków Sejmu i Senatu, posłów i senatorów oraz radnych Sejmiku Województwa Śląskiego o wsparcie działań zmierzających do pozostawienia ŚRKCh posiadanych środków koniecznych do zakontraktowania usług medycznych. Przewodnicząca Komisji Zdrowia Rady Powiatu Bożena Konieczny-Freund wyjaśniła, że Kasa Chorych unieważniła konkurs ofert na świadczenie usług medycznych i narzuciła ZOZ-om aneksy, które zwiększają liczbę zadań a obniżają przekazywane środki.

Czemu nie zwracamy się w tej sprawie do ludzi, którzy o tym decydują - koalicji SLD-UP-PSL? - pytał radny Damian Majcherek, który jest działaczem NSZZ „Solidarność”. U nas na Śląsku podjęta została akcja, która pozwalała poprawić sytuację służby zdrowia, ale minister został odwołany i powróciliśmy do punktu wyjścia. Należy zaostrzyć to stanowisko i zwrócić się do koalicji rządzącej.

Zgłaszam wniosek przeciwny - zareagował radny Ireneusz Skupień, szef rady powiatowej Unii Pracy. Za katastrofę w służbie zdrowia odpowiada poprzednia ekipa. Nie upolityczniajmy tej sprawy.

Polemikę między radnymi zakończył przewodniczący Eugeniusz Wala, który zwrócił się do nich, by na sesjach powiatowych nie uprawiać polityki.

Uchwała Rady Powiatu Wodzisławskiego współgra z oświadczeniem Sejmiku Województwa Śląskiego w sprawie sytuacji służby zdrowia w naszym regionie. Sejmik na swym nadzwyczajny posiedzeniu po zapoznaniu się z opiniami przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia, Urzędu Nadzoru Ubezpieczeń Zdrowotnych i Śląskiej Regionalnej Kasy Chorych oraz wysłuchaniu związkowców reprezentujących pracowników służby zdrowia wyraził „dezaprobatę wobec pogorszenia warunków finansowania służby zdrowia województwa śląskiego.”

„Decyzje dotyczące finansowania służby zdrowia uderzają bezpośrednio w mieszkańców naszego regionu, którzy są szczególnie narażeni na skutki szkodliwego działania środowiska skażonego wieloletnim oddziaływaniem przemysłu” - czytamy w oświadczeniu Sejmiku. - „Nie do przyjęcia są oświadczenia rządu, jakoby należało wyrównać szanse innych regionów w zakresie finansowania służby zdrowia kosztem województwa śląskiego. Żądamy od rządu i Sejmu RP, a szczególnie śląskich parlamentarzystów podjęcia inicjatywy zmieniającej obecnie obowiązujące prawo, które umożliwia urzędnikom resortu zdrowia dowolny rozdział ciężko wypracowanych środków pod hasłem tzw. wyrównywania szans. Domagamy się również respektowania podpisanych umów zawartych pomiędzy stroną rządową i związkową z dnia 15 stycznia br. a dotyczących słusznych żądań społeczności województwa śląskiego.”

(jak)
  • Numer: 6 (158)
  • Data wydania: 05.02.03