Niedziela, 1 września 2024

imieniny: Bronisławy, Idziego, Bronisza

RSS

Wyrównać szanse

29.01.2003 00:00
Niepełnosprawni są obok nas, tylko czasem ich nie chcemy dostrzec.
Rada Unii Europejskiej ogłosiła rok 2003 rokiem osób niepełnosprawnych. Swoją decyzję umotywowała słowami „Celem zaplanowanych obchodów jest podniesienie świadomości wśród osób sprawnych o prawie osób niepełnosprawnych do ochrony przed dyskryminacją oraz pełnego i równego korzystania z ich praw”. Patronat nad obchodami 2003 roku, jako roku osób niepełnosprawnych objęli: Jolanta Banach, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej oraz Roman Sroczyński, Prezes Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Obchody tego szczególnego dla niepełnosprawnych roku w Wodzisławiu rozpoczęto 22 stycznia Integracyjno-Noworocznym Spotkaniem Osób Niepełnosprawnych zorganizowanym przez tutejsze Stowarzyszenie Diabetyków oraz miejscowy oddział Polskiego Związku Niewidomych. Z zaproszenia głównych inicjatorów uroczystości skorzystali również podopieczni Ośrodka Wsparcia dla Osób z Zaburzeniami Psychicznymi, a także przedstawiciele kilku organizacji pozarządowych zajmujących się problemami osób niepełnosprawnych. Obecny był również prezydent miasta Adam Krzyżak oraz wicestarosta Józef Żywina. Nie zabrakło także samorządowców oraz diabetyków z zaprzyjaźnionej Karwiny. Przedsięwzięcie rozpoczęła msza święta odprawiona w intencji niepełnosprawnych w kościele pw. Wniebowzięcia NMP. Zaraz potem uczestnicy spotkania przenieśli się do auli LO nr 1, gdzie składano sobie noworoczne życzenia. Mimo „sielankowej” atmosfery w kuluarach mówiło się również o poważnych problemach, z którymi borykają się osoby niepełnosprawne. Ustanowienie tego roku rokiem szczególnym dla osób niepełnosprawnych jest bardzo ważne, choć dobrze byłoby gdyby się o nich pamiętało zawsze - mówi Alojzy Hanc, prezes PZN w Wodzisławiu. Niestety ciągle w życiu codziennym natrafiamy na wiele przeszkód, a przecież nie chodzi o to by się nad nami litować. My nie jesteśmy osobami roszczeniowymi, nie wymagamy wiele. Chodzi o to by wyrównać szansę osób niepełnosprawnych w stosunku do ludzi zdrowych. Proszę zwrócić uwagę na bariery architektoniczne. Przecież budynek Urzędu Pocztowego dopiero teraz, po ponad dziesięciu latach, jest przystosowywany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Bariery architektoniczne nadal są w Urzędzie Skarbowym. Niepełnosprawni są często wzywani w sprawie różnego rodzaju odpisów podatkowych. Jak ludzie na wózkach mają tam dotrzeć? - dodaje A. Hanc. Mimo problemów, dzięki zaangażowaniu i walce z chorobą osoby niepełnosprawne planują w tym roku szereg przedsięwzięć. Tak na przykład diabetycy zamierzają opracować szczegółowy program działania osób niepełnosprawnych. Ich plany dotyczą organizowania comiesięcznych spotkań integracyjnych. W sierpniu planuje się dwutygodniowy wyjazd do Garbicza na Pojezierzu Lubuskim, a także, w innym już terminie, dwie wycieczki krajoznawcze. W czerwcu Stowarzyszenie Diabetyków świętować będzie czwartą rocznicę swojego powstania, natomiast 20 listopada jego członkowie zorganizują uroczyste obchody Światowych Dni Walki z Cukrzycą. Planuje się również utworzenie i uruchomienie nowej świetlicy integracyjno - edukacyjnej.

Na terenie Rydułtów od pięciu lat działa Stowarzyszenie Rodzin i Osób Niepełnosprawnych, które prowadzi Halina Kotala. Dzięki temu, że rok 2003 ogłoszono rokiem osób niepełnosprawnych wiele może się zmienić. Problemy niepełnosprawnych będą bardziej nagłośnione, może zyskają większe zrozumienie wśród społeczeństwa. Tu chodzi nie tylko o usunięcie barier architektonicznych, bo te można szybko usunąć, tu chodzi o bariery mentalne, o zrozumienie - mówi H. Kotala. Stowarzyszenie to zaplanowało szereg imprez na 2003 rok. W czerwcu odbędzie się VI edycja festynu integracyjnego „Serce dla serca”. Jest to impreza masowa, która ma na celu podnoszenie świadomości wśród osób sprawnych o prawach osób niepełnosprawnych oraz poszanowaniu różnic indywidualnych. Z okazji ustanowienia 2003 roku Europejskim Rokiem Osób Niepełnosprawnych Stowarzyszenie zgłosiło propozycję rozszerzenia tej imprezy. W szkołach podstawowych i gimnazjach będzie ogłoszony konkurs pt. „Europa bez barier dla niepełnosprawnych”, zaplanowano także konferencję na temat „Osoba niepełnosprawna w obliczu barier społecznych” oraz wystawę prac osób niepełnosprawnych. Wrzesień będzie miesiącem, w którym pod patronatem starostwa odbędzie się druga edycja Festiwalu Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych. Stowarzyszenie pragnie rozszerzyć działania promujące zrozumienie niepełnosprawności oraz upowszechnić wsparcie i akceptację dla potrzeb niepełnosprawnych, w tym celu zaplanowano warsztaty dla rodzin osób niepełnosprawnych pokazujące jak tworzyć grupy samopomocowe.

(raj, bmp)
  • Numer: 5 (157)
  • Data wydania: 29.01.03