Wtorek, 21 maja 2024

imieniny: Kryspina, Wiktora, Jana

RSS

Dotacje czekają

21.08.2002 00:00
Śląscy przedsiębiorcy mają kolejną możliwość uzyskania finansowego wsparcia z funduszy europejskich.

Województwo śląskie jest jednym z pięciu, które jako pierwsze otrzymają unijną pomoc dla małych i średnich firm w ramach programu PHARE „Spójność Społeczna i Gospodarcza”. Minimalna kwota dotacji wynosi 5 tys. euro natomiast maksymalna jest dziesięciokrotnie wyższa. W sprawie otrzymania pieniędzy przedsiębiorcy mogą się zgłaszać do Górnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, która otrzymała status regionalnej instytucji finansującej. Znajduje się tam punkt konsultacyjny, w którym każdy może uzyskać wszelkie informacje, co do obowiązujących procedur. Program „Spójność Społeczna i Gospodarcza” jest jednym z ośmiu, które
zostały opracowane w ramach funduszy PHARE. Podzielono go dodatkowo na trzy inne: Program Rozwoju Przedsiębiorstw, Program Rozwoju Przedsiębiorstw Eksportowych, a także Fundusz Dotacji Inwestycyjnych. Ten ostatni jest jedynym udzielającym dotacji w gotówce, wszystkie pozostałe wspomagają działania przedsiębiorców w zakresie doradztwa, szkoleń itp. Fundusze europejskie mogą pokryć w tym przypadku nie więcej niż 25 procent całej inwestycji. Przeznaczone są na zakup komputerów wraz z oprogramowaniem, maszyn i urządzeń oraz mebli - jeśli będą one stanowiły wyposażenie hoteli czy restauracji.

Aby pieniądze otrzymać, w pierwszej kolejności przedsiębiorca powinien zwrócić się do banku o udzielenie kredytu na inwestycję, którą zamierza realizować. Tam przedstawia studium wykonawcze, czyli dokładny plan inwestycji wraz z kosztorysem, a w przypadku inwestycji mającej wpływ na środowisko, niezbędne zez-wolenia. Jeżeli od banku uzyska promesę, dokumenty powinien przekazać do GARR. Może to uczynić do 19 sierpnia, a jeśli nie zdąży, kolejno do 19 września i 18 października. Po każdym z tych terminów zbierze się komisja, która oceni złożone wnioski, a odpowiedź prześle zainteresowanym w terminie do 44 dni od daty przeprowadzenia komisji. Jeśli będzie ona pozytywna przedsiębiorca będzie mógł w tym momencie podpisać z bankiem właściwą umowę o kredytowanie inwestycji - wyjaśnia Renata Jawor z GARR. Fundusze europejskie za pośrednictwem tej instytucji przekazywane będą na dwa sposoby.

W pierwszym przypadku GARR wypłaci jednorazową zaliczkę w wysokości do 45 procent przyznanej kwoty, natomiast resztę w późniejszym czasie. W drugim natomiast pieniądze przekaże w ratach. Ostatnia z nich dotrze do przedsiębiorcy po zakończeniu przedsięwzięcia.

Rafał Jabłoński

  • Numer: 34 (154)
  • Data wydania: 21.08.02