Niedziela, 19 maja 2024

imieniny: Iwa, Piotra, Celestyna

RSS

Nowe możliwości w bibliotece

14.08.2002 00:00
Łatwiejszy dostęp czytelników do poszukiwanych pozycji oraz sprawniejsze porządkowanie księgozbioru zapewni nowy system komputerowy zastosowany w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej.

Działania zmierzające do usprawnienia pracy bibliotekarzy rozpoczęto już kilka lat temu. W 1998 r. skomputeryzowano księgozbiór dla dzieci, a dwa lata później ten dla dorosłych. Ostatnią inwentaryzację przeprowadzono, jeszcze starym sposobem, siedem lat temu. Wówczas trwała ona cały miesiąc. W przypadku tej zakończonej w lipcu prace znacznie ułatwił nowy system komputerowy, który przyspieszył spis inwentarza. Zastosowane oprogramowanie jest integralną częścią całego systemu komputerowego „SOWA”, stosowanego już z powodzeniem w wielu bibliotekach w Polsce. Do tej pory, aby sprawdzić księgozbiór, każdy z pracowników biblioteki musiał najpierw w odpowiednich arkuszach odszukać określoną pozycję i odznaczyć w przyporządkowanej jej rubryce. W tym przypadku należało liczyć książki ręcznie.

Ponadto zarządzenie dyrektora biblioteki stwierdzało, jakim kolorem zaznacza się ubytki, książki dla czytelników, te znajdujące się u introligatora oraz na półkach, a także egzemplarze brakujące. Obecnie jest to znacznie prostsze. Po przyłożeniu czytnika do kodu kreskowego znajdującego się na każdej z książek, komputer podaje niezbędne informacje na jej temat. Dzięki temu wiemy, czy pochodzi ona z czytelni, wypożyczali, a może z magazynu. Możemy również stwierdzić czy nie została ona przełożona i rzeczywiście znajduje się na właściwym miejscu - wyjaśnia Ewa Wrożyna-Chałupska, dyrektor MiPBP. Przeprowadzanie spisu inwentarza przy zastosowaniu systemu „SOWA” umożliwia uzyskanie pełnych informacji o liczbie książek zagubionych, wypożyczonych przez czytelników, znajdujących się na półkach oraz tych wykreślonych i zgłoszonych do wycofania. W ciągu dwóch tygodni inwentaryzacji pracownicy biblioteki sprawdzili 100 tys. książek. Podsumowanie wykazało, że 12 tys. egzemplarzy znajduje się u czytelników, 75 tys. na półkach, a 39 tys. sztuk została wycofana z inwentarza, bowiem uległa zniszczeniu, dezaktualizacji lub została zagubiona przez czytelników.

Łatwiej czytelnikom

Ponadto zastosowanie systemu jest sporym ułatwieniem dla czytelników. W wypożyczalni dla dorosłych znajdują się już dwa stanowiska umożliwiające odnalezienie poszukiwanej pozycji przy pomocy komputera. Po uruchomieniu programu wystarczy wcisnąć klawisz „u”, dzięki któremu w dowolny sposób uporządkujemy księgozbiór. Następnie możemy zdecydować czy będziemy szukać danej pozycji posługując się tytułem książki, nazwiskiem autora, a być może dokonamy tego przy zastosowaniu klucza dostępu. Jeśli wybierzemy ostatnią z opcji będziemy mogli odnaleźć interesujące nas zagadnienia podając hasło przedmiotowe.

Metoda ta stosowana jest najczęściej wówczas, gdy nie znamy określonych pozycji, a poszukujemy literatury na określony temat. Kiedy już zdecydujemy się na którąś z opcji, przy zastosowaniu klawisza „s” możemy wpisać poszukiwaną nazwę. To jeszcze nie koniec. Gdy odnajdziemy pozycję, która nas interesuje, możemy sprawdzić czy jest ona aktualnie dostępna. W tym celu po najechaniu kursorem właśnie na nią, wystarczy wcisnąć klawisz „Enter”. Operacja ta jest bardzo prosta i jak pokazuje doświadczenie, dostęp do poszukiwanej książki jest bardzo szybki. Należy zaznaczyć, że wodzisławska biblioteka jest jedną z nielicznych w województwie śląskim, która może poszczycić się tego typu rozwiązaniami.

Rafał Jabłoński

  • Numer: 33 (153)
  • Data wydania: 14.08.02