Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Badają zagrożenia

31.07.2002 00:00
Wodzisławska Prokuratura Rejonowa wystąpiła do Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach o wyjaśnienia związane z zagrożeniem metanowym w  likwidowanej kopalni „1 Maja” oraz o przeprowadzenie kontroli w tej sprawie. Działania te podjęto w ramach prokuratorskiej kontroli przestrzegania prawa.

Na terenie likwidowanej kopalni „1 Maja” odnotowano wiele przestępstw związanych z kradzieżami i dewastacją mienia. W trakcie rozmów z przedstawicielami Starostwa Powiatowego oraz władz Wodzisławia prokuratura dowiedziała się również, że może istnieć niebezpieczeństwo dla osób i mienia związane z zagrożeniem wybuchem metanu. Ten gaz gromadzący się w nieczynnej kopalni może osiągnąć stężenie grożące wybuchem. Prokuratura zasięgała w tej sprawie informacji u dyrektora Zakładu „1 Maja - Moszczenica - Morcinek” oraz kierownictwa Rybnickiej Spółki Węglowej, ale uzyskane wyjaśnienia nie dały odpowiedzi na  pytania dotyczące realnego zagrożenia, prawidłowości jego rozpoznania oraz działań zapobiegających niebezpieczeństwu. Dlatego też wodzisławska Prokuratura zwróciła się w tej sprawie do WUG prosząc o przeprowadzenie kontroli bezpieczeństwa metanowego w kopalni „1 Maja”.

Dyrektor WUG Wojciech Bradecki odpowiedział, że Okręgowy Urząd Górniczy w Rybniku kilkakrotnie przeprowadził kontrole w KWK „1Maja”. Sprawy zagrożenia metanowego  w rejonie likwidowanej kopalni oraz wpływu tego zagrożenia na ruch kopalni „Marcel” były badane w czerwcu. W oparciu o monitoring, opinie rzeczoznawców i przeprowadzone kontrole stwierdzono, że występujące na dole zagrożenie metanowe nie stanowi obecnie niebezpieczeństwa dla ludzi i obiektów na powierzchni. Praca stacji odmetanowania oraz monitoringu zagrożenia wodnego i gazowego zgodna jest z ustaleniami i obowiązującymi przepisami. Zachodzi jednak pilna potrzeba opracowania harmonogramu ustalającego kolejność i czas trwania poszczególnych prac mających na celu likwidację dołu kopalni „1 Maja”, ukończenia budowy korka, tamy wodnej oraz wypełnienia zamknięcia rur szybowych. Opracowana dokumentacja przewidująca likwidacje wyrobisk dołowych i szybów poprzez wypeł-nienie mieszaninami popiołowo-wodnymi nie uzyskała pozytywnej oceny komisji do spraw likwidacji zakładów górniczych i gospodarki odpadami. A opóźnianie fizycznej likwidacji rur szybowych przy podnoszącym się poziomie wody, nie ukończeniu budowy korka gazoszczelnego oraz braku tamy wodnej może sprzyjać powstaniu zagrożenia metanowego i wodnego w kopalni „Marcel”.

(jak)

  • Numer: 31 (151)
  • Data wydania: 31.07.02