Wtorek, 21 maja 2024

imieniny: Kryspina, Wiktora, Jana

RSS

W skrócie - powiat wodzisławski

31.07.2002 00:00

Powiat
11 i 12 sierpnia w Wodzisławiu, Syryni i Czyżowicach odbędą się kolejne spotkania z uzdrowicielem Clivem Harrisem. Bezpłatne bilety można odbierać 5 sierpnia, od godz. 13.00, w Wiejskim Domu Kultury w Syryni, a także 6 sierpnia, od godz. 9.00, w Miejskim Ośrodku Kultury „Centrum” w Wodzisławiu. W Czyżowicach natomiast rozdawane będą również 6 sierpnia od godz. 8.00 do 20.00 w Wiejskim Domu Kultury. O szczegółach spotkań można się dowiedzieć odbierając bilet.

Wodzisław
W mieście trwa wymiana nawierzchni ul. Powstańców. Prace związane są z przebudową całej sieci kanalizacji. Modernizacja nawierzchni prowadzona jest również na ul. Piłsudskiego na odcinku do skrzyżowania z ul. Jana. Wygląd wszystkich nawierzchni w mieście uzgadniany jest z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. Obowiązek ten dotyczy centrów starych miast, a więc także Wodzisławia. W pracach wykorzystywana jest kostka granitowa, która wcześniej znajdowała się pod asfaltem.

Znana jest już branża marketu, który być może stanie przy ul. Witosa. Jak już wcześniej informowaliśmy, Wydział Architektury i Urbanistyki Urzędu Miasta wystąpił do inwestora o uzupełnienie wniosku. Dotychczas podał on jedynie informację, że obiekt będzie sklepem spożywczym w całym asortymencie wraz z produktami odzieżowymi i gospodarstwa domowego, a także produktami uzupełniającymi. Do czasu uzupełnienia wniosku sprawa pozostaje martwa i już wiadomo, że decyzję ostateczną podejmie Rada Miejska przyszłej kadencji.

Na wodzisławskim rynku nie stanie nowa fontanna. Większość mieszkańców opowiedziała się za pozostawieniem jej starej konstrukcji. Podczas XXXIII Dni Wodzisławia przeprowadzono wśród wodzisławian ankietę, w której wzięło udział ponad 380 osób. O tym, że nowoczesna konstrukcja, proponowana przez Kazimierza Cichego z Wydziału Ekologii, nie stanie na wodzisławskim rynku zadecydowało kilka głosów.

Rydułtowy
Rada Miejska przekazała policji 16.200 zł na zakup nowego samochodu.

Zarząd Miasta podjął decyzję, że od września przed szkołami podstawowymi znów pojawią się tzw. „stopki”, czyli osoby, które przeprowadzają dzieci przez ulicę. „Od czasu, kiedy przed szkołami pojawiły się „stopki”, nie wydarzył się żaden poważny wypadek” - zapewnił wiceburmistrz Henryk Niesporek.

Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe wystąpiło do Urzędu Miasta o dofinansowanie. Jak zapewniają władze miasta, warto wspierać działanie WOPR-u, niestety o dotację należało wystąpić już we wrześniu czy październiku 2001 r., kiedy to był przygotowywany projekt budżetu. Władze zapewniają, że znajdą jednak sposób, by wesprzeć WOPR.

Trwają remonty na drogach w mieście. Z utrudnieniami w ruchu możemy się spotkać na ulicy Raciborskiej, gdzie łatane są dziury, szczególnie dotyczy to skrzyżowania ul. Raciborskiej i Mickiewicza. Skrzyżowanie ul. Raciborskiej z ul. Szczerbicką zostało poszerzone, co powinno usprawnić ruch, ponadto pojawiły się tam poziome znaki drogowe. W ramach gwarancji jest naprawiana nawierzchnia ul. Wróblewskiego, a na ul. Ofiar Terroru są usuwane uszkodzenia przyłączy kanalizacyjnych. Te prace także odbywają się w ramach gwarancji.

Nadal przyjmowane są wnioski o przyznanie stypendiów dla ryduł-towskich uczniów i studentów. Pieniądze można otrzymać jednorazowo bądź pobierać je co miesiąc przez cały semestr. W przypadku stypendium socjalnego kwota średniego miesięcznego dochodu na osobę w rodzinie ucznia, starającego się o pomoc, nie może przekroczyć brutto 400 złotych. Dodatkowo, by otrzymać stypendium socjalne, uczniowie szkół ponadgimnazjalnych muszą osiągnąć średnią semestralną powyżej 3,5. W przypadku stypendiów naukowych semestralnych uczeń musi mieć średnią ocen z jednego semestru co najmniej 5,0, zaś student- powyżej 4,75. Dochód brutto w rodzinie nie może w tym wypadku przekroczyć 600 zł na osobę. Można również otrzymać jednorazowe stypendium naukowe za wybitne osiągnięcia naukowe lub artystyczne. Wnioski o przyznanie stypendiów na pierwszy semestr nowego roku szkolnego można składać do października.

W rydułtowskim Urzędzie Miasta zmieniły się godziny i dni przyjmowania petentów przez burmistrzów. Do tej pory burmistrzowie przyjmowali we wtorki od godz. 10.00 do 12.00 i od godz. 14.00 do 15.30. Obecnie we wtorki od godz. 10.00 do 12.00 i w czwartki od godz. 14.30 do 17.00.

Radlin
Miejski Ośrodek Kultury ogłasza konkurs malarstwa i rysunku „Ścieżki, ogrody, pejzaże lata 2002”. Warunkiem uczestnictwa jest dostarczenie na adres organizatora (MOK, ul. Mariacka 9, tel. 4568928), do 20 września, nie więcej niż pięciu oprawionych prac. Ich format może być dowolny. Otwarcie wystawy pokonkursowej oraz wręczenie nagród odbędzie się 4 października o godz. 17.00 w MOK-u.

  • Numer: 31 (151)
  • Data wydania: 31.07.02