Czwartek, 26 grudnia 2024

imieniny: Szczepana, Dionizego

RSS

W skrócie

05.06.2002 00:00

WODZISŁAW

Puchar Polski znów trafił w ręce Mirażu. 25 maja, podczas Pucharu Polski Dance Show w Opolu, gdzie wodzisławski zespół zaprezentował pięć tańców: soliści, duet, miniformacja i formacja. „Miraż” zajął I i II miejsce w kategorii wiekowej dzieci, a tym samym zdobył Puchar Polski. Wynik jury wyglądał następująco: I miejsce - Puchar Polski za występy: solistki Dagmary Błońskiej w układzie „Zebra”, duetu - Martyny Grudeckiej i Andrzeja Malinowskiego w tańcu „Bzz... bzzz...” oraz miniformacji - „Z Afryki”. II miejsce zajęli: solistka Martyna Kozyrska za taniec „Tańczę dla Was” i formacja „Szalone pszczółki”. Rangę sukcesu podwyższa fakt, że występy w Opolu były jednocześnie eliminacjami do Pucharu Europy i Świata.

Młodzież z siedmiu szkół ponadpodstawowych powiatu wodzisławskiego przystąpiła do powiatowego konkursu historycznego. Organizatorami spotkania byli: Starostwo Powiatowe oraz Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Wodzisławiu Śl. Tematem spotkania była 80 rocznica przyłączenia Górnego Śląska do Macierzy. Konkurs miał formę testu i trwał około godziny. Jury, w składzie: dr Maria Pyrchała, dyrektor biblioteki - Ewa Wrożyna - Chałupska oraz Renata Kościelak z wydziału promocji Starostwa Powiatowego, wyłoniło tych uczniów, którzy najlepiej poznali historię Górnego Śląska. I miejsce zajęli: Grzegorz Jamka i Adam Granacki z Zespołu Szkół Technicznych w Wodzisławiu Śl., uczniów tych przygotował Grzegorz Kamiński, na II miejscu uplasowali się: Karol Koczwara i Bogumił Adamczyk z I Liceum Ogólnokształcącego w Wodzisławiu Śl., ich pracą kierowała Halina Fajkis, zaś III miejsce przypadło w udziale: Dawidowi Pączko i Dawidowi Drej z Zespołu Szkół Zawodowych w Pszowie, których przygotował Tomasz Kurant.

31 maja w klubie „Machina” odbyła się premiera „Narkomanki” w wykonaniu Teatru Wodzisławskiej Ulicy. Autorką sztuki jest Katarzyna Swojak - mieszkanka Inowrocławia. Na premierę przybyła także autorka ze swoimi najbliższymi. Doskonałym pomysłem było wystawienie „na deser”, jak to nazwała reżyserka TWU, Dorota Nowak, fragmentu „Rzeźni” Stanisława Mrożka. W inscenizacji tej także obecny był problem narkotyków, jako skuteczny sposób zabijania.

1 czerwca w Szkole Podstawowej nr 8 odbyła się uroczystość wmurowania Aktu Erekcyjnego pod budowę sali gimnastycznej. Na dokumencie umieszczono datę wydarzenia, informację o obecnych władzach państwowych, kościelnych i samorządowych, a także dotyczącą finansowania inwestycji, w tym wypadku miasto jest głównym inwestorem.

4 czerwca w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej rozpoczął się „Tydzień Wielkiego Czytania” w ramach ogólnopolskiej akcji „Cała Polska czyta dzieciom”. Aż do 8 czerwca utwory dla dzieci, w tym przede wszystkim bajki i wiersze m. in. Juliana Tuwima, Aleksandra Fredry, Jana Brzechwy czy H. Christiana Andersena będą czytać przedstawiciele władz miasta i powiatu wodzisławskiego. 4.06 bajki czytał wicestarosta powiatu wodzisławskiego - Czesław Karwot, 5. 06. o godz. 10.00 wystąpi dyrektor WORIT Dorota Jaromin, a o 13.00 prezydent Wodzisławia Śl., Ireneusz Serwotka, 6.06 o godz. 10.00 swój talent recytatorski zaprezentuje wiceprezydent Wodzisławia Śl. - Wojciech Mitko, 7.06 o godz. 10.00 czytać będzie rzecznik prasowy UM, Barbara Czarnecka. W ramach „Tygodnia głośnego czytania” w Wodzisławiu Śl. dla wszystkich dzieci, pracownicy wodzisławskiej książnicy przygotowali słodycze, ponadto każde dziecko otrzyma kolorową zakładkę do książki z wizerunkiem plakatu kampanii „Cała Polska czyta dzieciom” oraz rozkładówkę dla rodziców, w której zawarty jest wykaz książek polecanych w zależności od wieku dziecka. Dodajmy, że w akcji tej, zorganizowanej przez Fundację „ABCXXI - Program Zdrowia Emocjonalnego” z Warszawy, udział bierze kilkadziesiąt miast i gmin.

PSZÓW

Na ostatniej sesji Rady Miasta podjęto uchwałę, która mówi o likwidacji barier architektonicznych w mieście. W ramach tego programu ma powstać winda w ośrodku zdrowia. Projekt windy jest już wykonany, a jego realizację przewiduje się na rok 2003 - 2004. W budżecie miasta przewidziano pewną kwotę na ten cel, nie jest ona jednak wystarczająca, w kosztach projektu będą partycypować: ZOZ Rydułtowy oraz PFRON.

  • Numer: 23 (143)
  • Data wydania: 05.06.02