Wtorek, 21 maja 2024

imieniny: Kryspina, Wiktora, Jana

RSS

Nie kilku po kilku za kółkiem

22.05.2002 00:00
W powiecie wodzisławskim w roku ubiegłym wzrosła wykrywalność przestępstw kryminalnych, narkotykowych, pobić oraz rozbojów. Znacznie gorzej jest natomiast ze ściganiem sprawców dokonujących kradzieży z włamaniem oraz pijanych kierowców.

Funkcjonariuszom Komendy Powiatowej Policji w Wodzisławiu Śl., w roku ubiegłym, udało się zmniejszyć dynamikę przestępstw stwierdzonych. Dwa lata temu oscylowała ona na poziomie 150 proc, natomiast w roku 2001 wyniosła 91,4 proc. Był to najniższy wskaźnik w garnizonie śląskim, gdzie średnia wynosi 107,5 proc. Zmniejszeniu uległy również przestępstwa kryminalne, a ich występowanie kształtowało się na poziomie 79,5 proc. W ubiegłym roku na terenie naszego powiatu dokonano trzech zabójstw, natomiast rok wcześniej mieliśmy do czynienia z jednym tego typu zdarzeniem. Ogólna wykrywalność przestępstw wyniosła 56,9 proc. i była większa o prawie 8,8 proc. od średniej wojewódzkiej, co dało siódmy wynik wśród 31 komend miejskich i powiatowych. Niższe wskaźniki odnotowały jedynie takie miasta jak: Pszczyna, Racibórz, Bielsko, Żywiec czy Cieszyn. Ponadto wykrywalność przestępstw kryminalnych oscylowała na poziomie 48,1 proc. i była o 10 proc. wyższa od średniej wojewódzkiej. Dobry wynik odnotowano również w zakresie wykrywalności przestępstw narkotykowych oraz rozbojów, kradzieży rozbójniczych i wymuszeń. Obecnie w Prokuraturze Rejonowej w Wodzisławiu Śl. toczy się kilka postępowań przygotowawczych w sprawie dystrybucji narkotyków, obejmujących kilkaset osób zamieszanych w ten proceder. Spadała ponadto dynamika pobić oraz kradzieży i kradzieży z włamaniem do samochodów. Tutaj wodzisławscy policjanci odnotowali najlepszy wynik w województwie - 43,1 proc. Zdaniem Romana Wistuby, komendanta KPP w Wodzisławiu Śl. osiągnięcia policji są zadowalające zważywszy na środki finansowe, którymi ona dysponuje. Nie we wszystkich dziedzinach jest jednak tak dobrze. Nadal dynamika przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu przekracza sto procent i wykazuje tendencje wzrostowe przy nieznacznym spadku ich wykrywalności. Odnotowano niższą o 4 proc. wykrywalność kradzieży z włamaniem, a dynamika występowania tych przestępstw była wyższa od średniej wojewódzkiej aż o 5 proc. W dalszym ciągu wielkim problemem są pijani kierowcy. Ich ujawnianie było mniej skuteczne niż w roku 2000. Dynamika przestępstw drogowych wyniosła 600 proc. i była wyższa od wojewódzkiej aż o 87 proc. „Tak wysoki wskaźnik spowodowany jest zmianą regulacji prawnych, które jazdę po pijanemu traktują jako przestępstwo, nie zaś jak było wcześniej, jako wykroczenie". - wyjaśnia Józef Pałka z Prokuratury Rejonowej w Wodzisławiu Śl. W roku 2001 za przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji skazano 43 osoby i orzeczono 11 zakazów prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Za główną przyczynę występowania przestępstw uważa się spożywanie alkoholu przez sprawców jak i ich ofiary. Drugą okolicznością warunkującą tego typu zachowania jest stale pogarszająca się sytuacja materialna społeczeństwa i wzrost bezrobocia. Dlatego też ludzie często kradną, a swoistą plagą stało się zabieranie złomu, urządzeń górniczych i kabli energetycznych, głównie z terenu likwidowanych kopalń.

(raj)

  • Numer: 21 (141)
  • Data wydania: 22.05.02