W skrócie
POWIAT
17 maja do Wodzisławia, z trzydniową wizytą, przyjechała dwunastoosobowa grupa młodzieży wraz z opiekunami ze Szkoły Pracowników Służb Socjalnych w Gladbeck. Ich wizyta w Polsce trwała trzy dni. Wcześniej zwiedzili m.in. Kraków i obóz zagłady w Oświęcimiu. Powodem ich przyjazdu do Wodzisławia było zainteresowanie funkcjonowaniem i formami terapii w placówkach pomocowych miasta i powiatu. Podczas pobytu odwiedzili również Wodzisławski Ośrodek Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży przy ul. Wyszyńskiego, a także Powiatowy Ośrodek Wsparcia dla Osób z Zaburzeniami Psychicznymi i Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie przy ul. Bogumińskiej. Sobotę, 18 maja, spędzili natomiast w Domu Pomocy Społecznej w Gorzycach, gdzie podzieleni na dwie grupy wzięli udział w zajęciach terapeutycznych.
WODZISŁAW
Unia Europejska będzie hasłem przewodnim tegorocznych obchodów Dni Wodzisławia, które potrwają od 14 do 16 czerwca. W pierwszym dniu przewidziano m.in. korowód przebierańców, a także występ zespołu „Postman", który wykonuje utwory „The Beatles". Bardzo ciekawie zapowiada się drugi dzień imprez. Na rynku wystąpi zespół „Brathanki" oraz „Golden Life". Na niedzielę natomiast przewidziano Galę Piosenki Biesiadnej, występ zespołu „Grog" z Czech oraz „Lady Pank", a także recital Ireny Jarockiej. Na zakończenie 33 Dni Wodzisławia mieszkańcy będą mogli podziwiać pokaz sztucznych ogni. Jednym z elementów europejskich tegorocznych obchodów będzie odsłonięcie obelisku symbolizującego 50 równoleżnik szerokości geograficznej pół-nocnej, na którym, oprócz wielu miast świata, położony jest Wodzisław.
24 maja o godz. 17.00, w dziale muzycznym Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej, odbędzie się „Koncert dla matki". W spotkaniu, oprócz rodziców i wykonawców, wezmą udział dzieci, które na zajęciach z papieroplastyki przygotowały specjalne drzewka. Ponadto swoje mamy będą mogli zaprosić wszyscy najmłodsi bywalcy MiPBP, których inicjatywa zainteresuje. Koncert przygotowują dzieci z zespołu „Yamaha" pod kierunkiem Anity Kopeć - Palowskiej.
31 maja w MOK-u rozpocznie się II Międzynarodowy Festiwal Zespołów Dziecięcych „Folklor bez granic". W ciągu czterech dni na estradzie wystąpią m.in.: Zespół Pieśni i Tańca „Sedmikvitek" i „Skotniczka" z Czech, „Hajenka" ze Słowacji oraz „Csata" z Węgier. 2 czerwca natomiast wodzisławski ZPiT „Vladislavia" w amfiteatrze Parku Miejskiego organizuje imprezę „Dzieci dzieciom w dniu ich święta". Oprócz występów artystycznych odbędzie się również dziecięcy plener malarski oraz gry i zabawy prowadzone przez harcerzy wodzisławskiego hufca. Patronat nad imprezą objęły „Nowiny Wodzisławskie".
Masz kruche, łamliwe, pogrubiałe lub przebarwione paznokcie zgłoś się w maju na bezpłatne badanie paznokci do dermatologa. Na badania przyjmuje Niepubliczny Specjalistyczny ZOZ „ETNA" Poradnia Dermatologiczna Wilchwy osiedle na ul. Armii Ludowej 1, naprzeciwko byłej KWK 1 Maja (tel. 457 25 77) oraz lek. med. Janusz Kłosok w prywatnym gabinecie dermatologicznym na ul. Pszowskiej (obok Urzędu Miasta).
Powiatowy Ośrodek Wsparcia dla Osób z Zaburzeniami Psychicznymi organizuje spotkania dla osób mających problemy ze zdrowiem psychicznym. Każdy, kto odczuwa lęk, niepokój, zdarza się mu tracić kontakt z otoczeniem, czuje się odrzucony oraz cierpi na depresję, schizofrenię lub inne choroby, może zgłosić się do ośrodka na ul. Bogumińską 15. Kandydaci będą przyjmowani od poniedziałku do piątku w godz. od 9.00 do 17.00. Specjaliści z Ośrodka służą pomocą terapeutyczną, psychiatryczną oraz medyczną. Ponadto organizują wypoczynek i rekreację dla osób chorych oraz pomagają im w załatwieniu spraw urzędowych, a także nawiązaniu współpracy z innymi ośrodkami pomocowymi. Dodatkowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu 456 05 16.
Kolejne spotkanie z bioenergoterapeutą Zbigniewem Nowakiem „Ręce które leczą", odbędzie się 31 maja o godz. 15.30 w Miejskim Ośrodku Kultury „Centrum". Jak zapewniają organizatorzy seans wyznaczony na tę godzinę będzie jedynym. Wszelkie informacje na ten temat można uzyskać pod numerem telefonu 455 48 55.
MOK „Centrum", 25 maja o godz. 17.00, organizuje wyjazd do Teatru Rozrywki w Chorzowie na spektakl pt. „Skrzypek na dachu". Jego koszt to 25 zł, w cenę wliczono również bilet. Szczegółowe informacje można uzyskać w MOK -u pod numerem telefonu 455 48 55.
1 czerwca o godz. 9.00 na zbiorniku wodnym „Szachta" Polski Związek Wędkarski Koło 62, UM oraz starostwo organizuje zawody wędkarskie. Przeprowadzone zostaną w trzech kategoriach wiekowych: I - 1 - 6 lat; II - 7 - 11 lat; III - 11 - 15 lat. W dniu imprezy, jak zapewniają uczestnicy, drzwi będą otwarte dla wszystkich dzieci. Patronat medialny nad imprezą objęły „Nowiny Wodzisławskie". Dla wszystkich dzieci będzie kiełbaska z grilla, każde dziecko dostanie też paczkę ze słodyczami.
PSZÓW
Zarząd Miasta stara się o uzys-kanie dofinansowania z Urzędu Kultury Fizycznej i Sportu na rozbudowę obiektu wielofunkcyjnego.
Są ogłoszone trzy przetargi na budowę kanalizacji sanitarnej: I - od ul. Paderewskiego do ul. Wes-terplatte, ul. ks. Skwary i ul. Wolczyka; II - ulic: Paderewskiego, Asnyka i Niepodległości, a III ulic: Niepodległości i Obrońców Pokoju wraz z ulicami przyległymi.
Rafał Staszek, uczeń Zespołu Szkół Zawodowych w Pszowie zajął pierwsze miejsce w wojewódzkim turnieju na najlepszego ucznia w zawodzie blacharz pojazdów samochodowych. Jego opiekunem jest Henryk Jacek, a mistrzem Marian Michałek.
Jeszcze do końca miesiąca w Miejskiej Bibliotece Publicznej oglądać można wystawę fotograficzną pt. „Pszowskie Kalwarie", przygotowaną przez uczniów Zes-połu Szkół Zawodowych.
RYDUŁTOWY
Towarzystwo Miłośników Rydułtów od 15 maja przejęło opiekę nad terenem Machnikowca. Urząd Miasta pokryje koszty związane z bieżącym utrzymaniem, zaś TMR zajmie się oczyszczeniem terenu, opieką nad nim oraz zorganizuje pięć imprez kulturalno-rekreacyjnych na terenie Machnikowca.
25 maja przed Klubem MTB, który znajduje się na os. Ligonia, Towarzystwo Miłośników Ryduł-tów wraz ze Spółdzielnią Mieszkaniową ROW organizują imprezę z okazji Dnia Matki. Dla publiczności wystąpi zespół „Akord", będą także liczne gry, zabawy i konkursy.
RADLIN
Szkoła Podstawowa nr 3 w Radlinie zaprasza do udziału w I Wielkim Konkursie „Śląskiego Łebonia". Konkurs przeznaczony jest dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów z terenu Radlina. Występy oceniane będą w dwóch kategoriach wiekowych: klasy IV - VI, gimnazja oraz w dwóch kategoriach rodzajowych: występy indywidualne i występy zbiorowe (scenki rodzajowe). Na konkurs należy przygotować w gwarze śląskiej: monolog, dialog nie dłuższy niż 5 min. lub inscenizację nie dłuższą niż 10 min. Tematyka występów jest dowolna. Dla najlepszych uczestników konkursu przewidziane są nagrody i dyplomy. Konkurs odbędzie się 6 czerwca w Szkole Podstawowej nr 3 o godz. 11.00.
Kilkadziesiąt prac wpłynęło na zorganizowany przez nauczycielkę Danutę Bezuch ze Szkoły Podstawowej nr 3 konkurs „Zamiast godki pyndzel". To już druga edycja tego konkursu. W ubiegłym roku uczniowie utrwalali pędzlem zabytki Radlina, w tym roku prace miały dotyczyć regionalnego stroju śląskiego. Prócz prac malowanych farbami, są i takie z masy solnej, a nawet jeden manekin w śląskim stroju. Ze wszystkich prac w najbliższym czasie zorganizowana zostanie wystawa. W tej samej placówce 25 maja zorganizowany zostanie festyn szkolny na który organizatorzy serdecznie wszystkich zapraszają.
Najnowsze komentarze