Czwartek, 26 grudnia 2024

imieniny: Szczepana, Dionizego

RSS

Strażackie świętowanie

15.05.2002 00:00
W gminie Lubomia tradycyjnie w dniu patrona strażaków św. Floriana odbywają się uroczystości z udziałem wszystkich jednostek OSP.

Strażackie wozy bojowe przejeżdżają ulicami wszystkich sołectw gminy, potem odprawiana jest uroczysta msza św. W tym roku obchody strażackiego święta zostały zorganizowane w Bukowie. Połączono je z przekazaniem i poświęceniem nowego wozu bojowego miejscowej OSP. W uroczystości wzięli udział strażacy z jednostek OSP w Lubomi, Syryni, Nieboczów i Ligoty Tworkowskiej oraz goście z Czech z zaprzyjaźnionej miejscowości Horni Sucha. Poświęcenia nowego samochodu strażackiego dokonał ks. proboszcz Antoni Wycisło.

Podczas obchodów świętego Floriana wręczono odznaczenia dla najbardziej zasłużonych strażaków. Najwyższe odznaczenie przyznawane członkom OSP - Złoty Znak Związku - otrzymał najstarszy czynny członek straży na terenie gminy, wieloletni naczelnik OSP Ligota Tworkowska Henryk Kurzydem. Był on bardzo wzruszony tym wyróżnieniem, które jest trudno otrzymać. Srebrnymi medalami „Za zasługi dla pożarnictwa" zostali odznaczeni Lucjan Karaszkiewicz i Zbigniew Swoboda a brązowym - Ferdynand Klon.

Było tu wiele komplementów pod adresem gminy - mówił wójt Czesław Burek. Patrzymy na ochotnicze straże pożarne nie tylko jako strukturę chroniącą mieszkańców od nieszczęść, ale także jako organizację pobudzającą aktywność społeczną.

W ciągu ostatnich czterech lat gmina zakupiła trzy nowe wozy bojowe dla jednostek OSP z terenu doliny nadodrzańskiej. Otrzymała je Nieboczowy, Ligota Tworkowska a obecnie Buków. Samochód „Magirus" ma napęd na cztery koła, co w trudnym terenie, narażonym na zalewanie wodami Odry będzie bardzo przydatne. Wóz wyposażono w sprzęt ratowniczo-gaśniczy oraz zbiornik na wodę o pojemności około 2 tys. litrów.

W skład delegacji z Horni Sucha wchodzili m.in. starosta tej miejscowości Jan Lipner oraz wicestarosta i jednocześnie naczelnik ochotniczej straży pożarnej Rudolf Mołdrzyk. Strażacy z gminy Lubomia od pewnego czasu utrzymują przyjacielskie kontakty ze swoimi czeskimi kolegami. W zeszłym roku brali udział w zawodach sportowo-pożarniczych okręgu karwińskiego, które odbywały się w Horni Suchej. W marcu tego roku reprezentacja składająca się z przedstawicieli wszystkich jednostek OSP z gminy Lubomia wystartowała w turnieju piłki halowej, zajmując trzecie miejsce.

WODZISŁAW-ZAWADA

Po mszy św. w parafialnym kościele członkowie miejscowej OSP przemaszerowali do remizy, gdzie odbyło się spotkanie z okazji świętego Floriana. W części oficjalnej wręczono strażackie odznaczenia. Srebrnymi medalami „Za zasługi dla pożarnictwa" zostali uhonorowani Jan Stabla i Jan Czyżak a brązowymi Jarosław Pietrasz i Dawid Basztoń. Komendant miejski OSP Piotr Miguła apelował do członków drużyny młodzieżowej, by odwodzili swoich rówieśników od wiosennego wypalania traw, które staje się coraz większą plagą. Dyplom od władz OSP Zawada otrzymał Tomasz Kłosek, który zwyciężył w miejskim Turnieju Wiedzy Pożarniczej. Prezes Teofil Hytroszek przypomniał, że za dwa lata jednostka obchodzić będzie swoje siedemdziesięciolecie. Wystąpiono już do władz Wodzisławia o przeprowadzenie remontu remizy, który staje się coraz bardziej  konieczny.

RADLIN-BIERTUŁTOWY

W tym roku jednostka OSP w Biertułtowach obchodzi swoje 110-lecie. Z tej okazji w dniu strażackiego święta odsłonięta została tablica pamiątkowa w kościele Wniebowzięcia NMP.

Uroczystości ku czci świętego Floriana rozpoczęto od ślubowania drużyny młodzieżowej, które odbyło się na placu przed remizą. Potem została odprawiona uroczysta msza św. w kościele Wniebowzięcia NMP w Radlinie-Biertułtowach. W tym roku biertułtowska OSP obchodzi jubileusz 110 lat swojego istnienia. Główne uroczystości odbędą się w czerwcu, ale już z okazji święta patrona strażaków zaakcentowano tę doniosłą rocznicę. Prezes Jacek Jędrzejek wraz z prezesem honorowym Jerzym Szeligą dokonali odsłonięcia pamiątkowej tablicy, która została wmurowana w kościele parafialnym.

„Św. Florianie, patronie strażaków, miej nas w swojej opiece a zmarłym wypraszaj życie wieczne. W 110 rocznicę OSP Biertułtowy druhowie strażacy" - taki napis umieszczono wraz z podobizną strażackiego patrona na tablicy. Ufundował ją Albin Caniboł, miejscowy kamieniarz, który był również strażakiem. Poświęcenia dokonał ks. kanonik Alfred Wloka, proboszcz parafii w Biertułtowach. Poświęcona została również figura świętego Floriana, ufundowała ją Iwona Szulik, którą po zakończeniu uroczystości przeniesiono do remizy. W sali obrad Urzędu Miejskiego odbyło się spotkanie strażaków z władzami miasta.

PSZÓW

Od złożenia kwiatów na cmentarzu dla uczczenia wszystkich zmarłych strażaków rozpoczęto obchody świętego Floriana w Pszowie. Po mszy świętej strażacy przemaszerowali na plac przed remizą, gdzie odbył się uroczysty apel. Uczestniczyli w nim m.in. przewodniczący Rady Miasta i burmistrz Pszowa oraz przedstawiciele organizacji współpracujących z OSP - Koła Gospodyń Wiejskich, Towarzystwa Przyjaciół Pszowa oraz Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych. Przyjechała też delegacja strażaków-ochotników z czeskiej miejscowości Melč niedaleko Opawy. Podczas uroczystości srebrny medal „Za zasługi dla pożarnictwa" otrzymał Józef Gustin. Wręczono także strażackie odznaczenia za wysługę lat oraz odznaki młodzieżowych drużyn pożarniczych. Pszowska OSP uhonorowała dyplomami osoby, które ją wspierają: Annę i Andrzeja Franiczków, Wiesławę Tatarczyk i Jana Jordana, Grzegorza Lemańskiego oraz zaprzyjaźniony Sbor Dobrovolnych Hasiču z Melča. Odznaki „Małego Strażaka" otrzymali Magdalena Demel, Aldona Kałuża i Łukasz Koterba. Po apelu odbyło się w remizie spotkanie strażaków i zaproszonych gości.

(jak)

  • Numer: 20 (140)
  • Data wydania: 15.05.02