Czwartek, 26 grudnia 2024

imieniny: Szczepana, Dionizego

RSS

W skrócie

15.05.2002 00:00

POWIAT
Starosta Jerzy Rosół, przewodniczący Radny Powiatu Antoni Motyczka oraz wiceprezydent Wodzisławia Wacław Mandrysz, wzięli udział w posiedzeniu Komisji Europejskiej pod hasłem „Europa otwarta na wchód", które odbyło się 9-12 maja w niemieckim Pegnitz. Miasto to od kilku lat współ-pracuje z wieloma miastami partnerskimi, wśród nich m.in. z francuskim Guyancourt i szkockim Linlithgow. Padła propozycja aby delegacje tych miast  nawiązały bliższe kontakty, a spotkanie to było do tego wspaniała okazją. Tutaj również, w ramach wspomnianej wcześniej Komisji, opracowano program „europejskiej wspólnoty". Wodzisławska delegacja wzięła udział w rozmowach na zaproszenie burmistrza Pegnitz Manfreda Thummlera i prezesa jednej z niemieckich firm.

WODZISŁAW
9 maja w Szkole Podstawowej nr 9 zorganizowano „Dzień Europy", podczas którego uczniowie wszystkich klas prezentowali stroje, tańce, foldery, plakaty, a nawet potrawy charakterystyczne dla danego kraju europejskiej piętnastki. Dzień później z kolei odbył się finał szkolnego konkursu o Unii Europejskiej, członkowie Szkolnego Klubu Europejskiego dyskutowali też o historii wdrożenia nowej waluty euro.

Nauczyciel Zespołu Szkół Ekonomicznych, Kazimierz Mroczek, jako jedyny przedstawiciel szkolnych organizacji europejskich, 7 maja uczestniczył w spotkaniu zorganizowanym w ogrodach Pałacu Prezydenckiego w Warszawie. Rozmowy zorganizowano po raz drugi, a tym razem uczestniczyło w nich około tysiąca osób reprezentujących organizacje pozarządowe, stowarzyszenia, związki wyznaniowe i szkolne kluby europejskie. Uroczystość rozpoczął występ reprezentacyjnego zespołu Wojska Polskiego. Prezydent Aleksander Kwaśniewski, w wygłoszonym przemówieniu, zapewnił zebranych, że tego typu spotkania będą kontynuowane. W raucie w ogrodach uczestnicy mogli porozmawiać z premierami: Tadeuszem Mazowieckim i Józefem Oleksym, marszałkiem Markiem Borowskim i kilkoma ministrami z rządu Leszka Millera.

W filii Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej na os. XXX-lecia, na wystawie „Europa naszych marzeń" można oglądać prace uczniów z Zespołu Szkół Zawodowych z Pszowa.

6 maja w Urzędzie Miasta, z okazji obchodzonego w tym dniu Święta Strażaka, władze miasta spotkały się z przedstawicielami pięciu Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu Wodzisławia. W tym dniu ponadto w siedzibach OSP z Kokoszyc, Zawady, Radlina II, Jedłownika i Turzyczki odbyły się także uroczystości jubileuszowe. Tak na przykład strażacy z Radlina II świętowali 95-lecie istnienia swojej jednostki.

Zespół taneczny „Miraż" zdobył trzy złote, jeden srebrny oraz cztery brązowe medale Mistrzostw Polski Dance Show, które odbyły się 4 i 5 maja w Siedlcach. Zawody były jednocześnie eliminacjami Mistrzostw Europy i Świata. Wodzisławski zespół zaprezentował się w trzech kategoriach wiekowych: dzieci, juniorzy i seniorzy. Tancerze wykonali tańce solowe, duety, miniformacje oraz formacje.

16 maja, w Muzeum, odbędzie się wernisaż wystawy „Tropem figury św. Jana Nepomucena na Ziemi Wodzisławskiej" połączony z prezentacją okolicznościowej publikacji.

Przez dwa dni, 16 i 17 maja, w Miejskim Ośrodku Kultury „Centrum", w ramach Wiosennych Konfrontacji Artystycznych „MASKA 2002", wystąpi kilkanaście grup artystycznych. W pierwszym dniu imprezy zaprezentują się zespoły taneczne i muzyczne, natomiast dzień później teatralne i parateatralne.

18 maja o godz. 10.00 w Gimnazjum nr 2 Zarząd Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego z siedzibą w Wodzisławiu organizuje konferencję sprawozdawczo-wyborczą. Gościem honorowym konferencji będzie prezes Zarządu Głównego ZNP Sławomir Broniarz.

Od nowego roku szkolnego w mieście nie będzie już Szkoły Podstawowej dla Dorosłych, której siedziba mieści się przy ul. Jastrzębskiej. Uchwałę tej treści przyjęli radni na ostatniej sesji Rady Miejskiej. Przyczyną nieuchronnego rozwiązania tej placówki jest przede wszystkim brak chętnych. W ostatnich dwóch latach nie było w ogóle kandydatów, a ostatni nabór przeprowadzono w 1988 r. Drugim powodem, który miał wpływ na decyzję radnych, były zmiany wyprowadzone wraz z nastaniem nowej reformy oświaty. Teraz po przekształceniu podstawówek z ośmioletniego cyklu kształ-cenia na sześcioletni, wystarczy, że zainteresowana osoba posiada świadectwo ukończenia szóstej klasy szkoły podstawowej, ma do tego ukończone 17 lat i na tej podstawie może kontynuować naukę w Gimnazjum dla Dorosłych przy ul. Armii Ludowej na Wilchwach. Dodać należy, że od 1 września 2002 r. placówka ta wraz z Gimnazjum nr 4 przekształcona zostanie w Zespół Szkół nr 1 w Wodzisławiu Śl.

W dniach 31 maja - 3 czerwca odbędzie się II Międzynarodowy Festiwal Zespołów Dziecięcych „Folklor bez granic". Organizatorzy przewidzieli wiele imprez towarzyszących, związanych z festiwalem. Patronat medialny nad imprezą objęły „Nowiny Wodzisławskie" i Radio 90 FM. Największą fetę zapowiedziano na 2 czerwca, kiedy to od godz. 15.00 w muszli koncertowej w parku Miejskim w Wodzisławiu rozpocznie się impreza „Dzieci Dzieciom w Dniu ich Święta". Na scenie zaprezentują się zespoły z Czech, Słowacji, Węgier i Polski. Będą też występować laureaci Piosenki Harcerskiej, zespoły z przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjów oraz ze Szkoły Specjalnej. Na terenie parku odbędzie się też wiele imprez towarzyszących. Organizatorzy imprezy proszą o zgłaszanie do Miejskiego Ośrodka Kultury „Centrum" w Wodzisławiu Śl. propozycji do programu „Dzieci Dzieciom w Dniu Ich Święta", a m.in. dotyczących występów, pleneru i wystawy prac dziecięcych.

6 maja w Turzy Śląskiej członkowie wodzisławskiego koła Polskiego Związku Niewidomych, wraz z niewidomymi z innych kół, zorganizowali majówkę. Wzięli w niej również udział inni niepełnosprawni. Imprezę rozpoczęto uroczystą mszą świętą. Następnie wystąpił wodzisławski zespół „Nie dejmy się" oraz bielska grupa „Szansa". Oczywiście było także ognisko oraz wiele zabaw i zawodów sprawnościowych.
PSZÓW
9 maja w Bibliotece Miejskiej otwarto wystawę fotograficzną pt. „Pszowskie Kalwarie", przygotowaną przez uczniów Zespołu Szkół Zawodowych. Ekspozycje będzie można oglądać do końca miesiąca.

RADLIN
Szkoła Podstawowa nr 3 w Radlinie zaprasza do udziału w I Wielkim Konkursie  „Śląskiego Łebonia". Konkurs przeznaczony jest dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów z terenu Radlina. Występy oceniane będą w dwóch kategoriach wiekowych: klasy IV - VI, gimnazja oraz w dwóch kategoriach rodzajowych: występy indywidualne i występy zbiorowe (scenki rodzajowe). Na konkurs należy przygotować w gwarze śląskiej: monolog, dialog nie dłuższy niż 5 min. lub inscenizację nie dłuższą niż 10 min. Tematyka występów jest dowolna. Dla najlepszych uczestników konkursu przewidziane są nagrody i dyplomy. Konkurs odbędzie się 06.06.2002 r. w Szkole Podstawowej nr 3 o godz. 11.00.

RYDUŁTOWY
16. 05. w Domu Parafialnym w Radoszowach o godz. 17.00.odbędzie się finał IV konkursu „Ślązak Rydułtów".

75 procent mieszkańców Rydułtów, w referendum zorganizowanym 7 maja przez koło lokalne Unii Wolności, opowiedziało się za przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej. Głosy oddało 2219 osób, z czego 1674 z nich było za wstąpieniem do Unii, natomiast 541 opowiedziało się przeciw. 

  • Numer: 20 (140)
  • Data wydania: 15.05.02