Czwartek, 26 grudnia 2024

imieniny: Szczepana, Dionizego

RSS

Ojczyzna na tapecie

17.04.2002 00:00
Kolejna wizyta przedstawicieli z Danii pozwoliła nie tylko zacieśnić współpracę między Gimnazjum nr 2 a szkołą w Hvidovre, rozważany jest bowiem pomysł poszerzenia jej zakresu.

Pomysł zacieśnienia współpracy z Danią zrodził się wiosną 2001 r., wytypowane szkoły to: Gimnazjum nr 2 z Rydułtów i szkoła z Hvidovre. Początkowo zakres współpracy ograniczono do projektu językowego w ramach programu „Commenius". Program ten przewiduje dwutygodniową wymianę wytypowanych uczniów, zgodnie z założeniami, że Duńczycy mają odwiedzić Rydułtowy w październiku, zaś na wiosnę 2003 r. planowana jest rewizyta. Tematem spotkań będzie Ojczyzna. Aby dobrze przygotować uczniów na te spotkania w obu szkołach przeprowadzany jest kurs języka, który obowiązuje w gościnnym kraju. Młodzież zrzeszona w Klubie Europejskim, działającym przy Gimnazjum nr 2, uczy się więc podstawowych zwrotów w języku duńskim, trzeba poznać tzw. „magiczne słowa" - proszę, dziękuję i przepraszam, umieć zapytać o drogę, kupić bilet itp. Ten przyspieszony kurs obejmuje 20 godzin lekcyjnych. Uczniowie zostali także zobowiązani do przygotowania mini przewodników, w których zostaną zawarte informacje na temat naszego regionu. Przewodniki te trafią do rąk Duńczyków jeszcze przed przyjazdem do Polski, ich zadaniem będzie później porównanie rzeczywistości do informacji zawartych w folderze.

Podczas ostatniej wizyty Duńczyków, która odbyła się w dniach 3 - 7 kwietnia, zaproponowali oni poszerzenie współpracy o kolejne dwie gałęzie. Na razie bliższa realizacji wydaje się ta, która zakłada współpracę pomiędzy grupami zajęć pozaszkolnych np.: klubami sportowymi, artystycznymi, czy też Ogniskiem Pracy Pozaszkolnej. Duńczyków najbardziej zainteresował klub lekkoatletyczny, chcą oni promować ten typ sportu. Myśmy zaprosili młodzież duńską na dwutygodniowy obóz treningowy, teraz czekamy na odpowiedź - mówi Barbara Lepiarczyk, która zajmuje się koordynacją współpracy między szkołami partnerskimi. Planowana jest ponadto współpraca pomiędzy nauczycielami. Próbujemy rozeznać, który z projektów nauczycielskich, oferowanych przez program „Sokrates", nam odpowiada - mówi B. Lepiarczyk. W tę współpracę trzeba by zaangażować kilka krajów, Duńczycy zaoferowali to swoim krajom partnerskim: Szwecji, Norwegii i Finlandii, a Rydułtowy zwróciły się do przedstawicieli swego miasta partnerskiego, czyli do Orlowej. Ten projekt trwałby trzy lata, potem, zgodnie z wymogami Unii Europejskiej, trzeba opublikować uzyskane wyniki. Według wersji optymistycznej, do końca lutego 2003 r. złożymy projekt współpracy, a we wrześniu 2003 roku ruszy współpraca - dodaje B. Lepiarczyk.

(B.P.)

  • Numer: 16 (136)
  • Data wydania: 17.04.02