Czwartek, 26 grudnia 2024

imieniny: Szczepana, Dionizego

RSS

Niepowtarzalny „Mesjasz"

17.04.2002 00:00
Oratorium „Mesjasz" Jerzego Fryderyka Händla zaprezentowane w kościele św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Marklowicach było niecodziennym wydarzeniem artystycznym. Wykonawcami koncertu zorganizowanego przez Urząd Gminy i Filharmonie Śląską byli „Cantores Minores Wratislavienses" oraz Śląska Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Jana Wincentego Hawela.

W ramach wieloletniej współpracy zwróciłam się do gminy, że jest okazja przeprowadzenia niepowtarzalnego wydarzenia - mówi Danuta Węgrzyk, inicjatorka zorganizowania koncertu. W tym roku przypada 260 rocznica prawykonania „Mesjasza", które odbyło się w pierwszą niedzielę po Wielkanocy. Wójt Tadeusz Chrószcz zgodził się na tę propozycje i zaczęliśmy poszukiwać sponsorów. Dziesięć lat temu, gdy wiceprezydentem Wodzisławia był Tadeusz Chrószcz, w kościele Wniebowzięcia NMP doszło do nagrania „Mesjasza" również w wykonaniu „Cantores Minores Wratislavienses" i Śląskiej Orkiestry Kameralnej. Gmina bardzo pomogła w zorganizowaniu koncertu. Wrocławianie, którzy koncertują po całej Europie byli zachwyceni i pełni podziwu dla sprawności organizacyjnej gminy.

Rzeczą niespotykaną na tego typu koncertach było wyświetlanie polskiego tekstu oratorium na ekranie, co pomagało słuchaczom w lepszym zrozumieniu i odbiorze dzieła. Nikt do tej pory nie wpadł na taki pomysł, który okazał się bardzo dobry. Tekst został opracowany przez Danutę Węgrzyk na podstawie tłumaczeń a Urząd Gminy zajął się sprawami technicznymi związanymi z wyświetlaniem.

Proboszcz marklowickiej parafii umożliwił muzykom przeprowadzenie w kościele próby generalnej, zrezygnował też z nieszporów i popołudniowej mszy św., aby mógł odbyć się koncert. Na zakończenie przeprowadzono zbiórkę datków na pomoc dla Domu Pomocy Społecznej „Caritas" w Wodzisławiu-Jedłowniku. Zebrano ponad 2100 zł co dla sióstr prowadzących ten dom było dużym zaskoczeniem.

Podtrzymaliśmy w ten sposób tradycje Händla, który swoją kolekcję dzieł Rembrandta zapisał na rzecz biednych - tłumaczy Danuta Węgrzyk. „Mesjasz" jest w Polsce bardzo rzadko wykonywany ze względu na trudności organizacyjno-techniczne oraz koszty. nam udało się je pokonać dzięki przychylności  z jaką spotkaliśmy się w gminie Marklowice.

(jak)

  • Numer: 16 (136)
  • Data wydania: 17.04.02