W skrócie
Wodzisław
- 9 kwietnia Stowarzyszenie Diabetyków z Wodzisławia Śl., podczas spotkania w Szkole Podstawowej nr 7 w Jastrzębiu Zdroju z osobami chorymi na cukrzycę, powołało do życia Stowarzyszenie Diabetyków w Wodzisławiu Śl. Koło Terenowe w Jastrzębiu Zdroju. Do podjęcia takiej decyzji przyczyniła się roczna współpraca wodzisławskich diabetyków z cukrzykami z Jastrzębia Zdr. Przewodniczącym Koła Terenowego w Jastrzębiu Zdroju, które na razie liczy czterdziestu członków, został Kazimierz Jasiński, sekretarzem Elżbieta Włochyńska, a skarbnikiem Zofia Jasińska. Siedziba jastrzębskich diabetyków będzie się mieścić przy ul. Wrocławskiej 20.
- Wydział Ekologii Urzędu Miasta Wodzisławia Śl., wzorem lat ubiegłych, przeprowadza wiosenną akcję sadzenia drzewek i krzewów na terenie miasta. Do tej pory do miejskich szkół podstawowych, rad dzielnic, działkowiczów, a nawet strażaków trafiło prawie 1300 sadzonek o wartości 8 tys. zł. Co roku akcja ta cieszy się dużym powodzeniem. Jak dotąd wszystkie złożone wnioski z prośbą o otrzymanie z Urzędu Miasta sadzonek są realizowane pozytywnie. Oczywiście wcześniej pracownicy Wydziału Ekologii sprawdzają teren, na którym mają pojawić się nowe rośliny. W tym roku najwięcej sadzonek otrzymała nowo wybudowana Szkoła Podstawowa nr 16.
- Prezydium Społecznej Powiatowej Rady Kombatantów Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych w Wodzisławiu Śl., 17 kwietnia o godz. 10.00 w sali Polskiego Związku Niewidomych, organizuje spotkanie, na którym omówione zostaną sprawy bieżące organizacji kombatanckich. Dyskusja dotyczyć będzie m.in. przygotowania obchodów święta narodowego 3 Maja oraz wyborów nowych władz związkowych.
- 25 kwietnia na wodzisławskim Rynku, od godz. 9.00 - 17.00, przeprowadzona zostanie akcja bezpłatnego badania słuchu dla wszystkich mieszkańców Wodzisławia. Badania będą wykonywane w tzw. audiobusie wyposażonym w specjalistyczny sprzęt do diagnostyki słuchu. Przeprowadzą je specjaliści z grupy Audiofon - Polscy Protetycy Słuchu, pod patronatem Ambasady Królestwa Danii oraz Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi.
- Klasa II c ze Szkoły Podstawowej nr 9 zakwalifikowała się do finału krajowego konkursu „Bezpieczeństwo dla wszystkich", który odbędzie się 26 kwietnia w jednej z podwarszawskich miejscowości. Udział w nim weźmie jedynie pięć drużyn z całego kraju. Organizatorem tej imprezy jest jedna z europejskich firm samochodowych.
- 16 kwietnia, w Miejskim Ośrodku Kultury „Centrum", odbyło się spotkanie wszystkich wybranych rachmistrzów, które było uwieńczeniem ich szkolenia. Mówiono m.in. o sposobie przeprowadzania ankiet i wymogach stawianych wybranym osobom podczas selekcji.
- Od 8 kwietnia Rada ds. Rodziny, działająca przy prezydencie oraz Radzie Miejskiej, rozpoczęła kadencję w nowym składzie. Przewodniczącym został Wiesław Porębski, wiceprzewodniczącą jest Alina Sirdak, natomiast członkami Zarządu, Teresa Jakubiak i ks. Bogusław Płonka.
- Dzisiaj, 17 kwietnia o godz. 11.00, w wypożyczalni dla dzieci i młodzieży Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej, odbędzie się już po raz kolejny konkurs wiedzy ogólnej dla uczniów szkół podstawowych pt. „Mądra głowa".
- Wszystkie osoby dorosłe mogą wziąć udział w cyklicznym konkursie pt. „Jestem erudytą" organizowanym 18 kwietnia w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej. Początek o godz. 18.00.
- Po raz kolejny poseł Ryszard Pojada wziął udział w zebraniu Zarządu Miasta. Prezydent, Ireneusz Serwotka, zapoznał go ze sprawozdaniem z wykonania budżetu na rok 2001. Poseł zgodził się z informacją, że Wodzisław jako nieliczne miasto w województwie śląskim ma nadwyżkę budżetową, która wyniosła ponad 2 miliony 840 tys. zł. Kwota ta została już rozdysponowana na potrzeby miasta ze szczególnym uwzględnieniem inwestycji. Poseł otrzymał również materiały dotyczące miasta i jego instytucji oraz informacje na temat planów przewidzianych do realizacji w najbliższym czasie.
- 15 kwietnia rozpoczął się „Żół-ty tydzień", akcja podczas której zostaną przeprowadzone szczepienia przeciwko żółtaczce pokarmowej WZW typu A, żółtaczce wszczepiennej WZW typu B oraz WZW A+B. Wodzisław jest jednym z ośmiu miast województwa śląskiego, w którym odbędą się badania. Tutaj pierwsze dawki szczepień będą wykonywane od poniedziałku do piątku w przychodni NZOZ-u przy ul. Żeromskiego, w godz. od 8.00 do 18.00, natomiast w sobotę od 9.00 do 13.00. Po drugą dawkę szczepień pacjenci zgłaszać się mogą od 13 do 18 maja, natomiast trzecia zostanie podana w połowie października. Osoby, które skorzystają z dwóch pierwszych, ostatnią otrzymają za darmo. W związku z akcją na Śląsku uruchomiona zostanie infolinia. Wszyscy dzwoniący pod nr 0 prefix 32 251 88 57 mogą uzyskać dodatkowe informacje. Będą one również udzielane w Wodzisławiu w przychodni NZOZ-u przy ul. Żeromskiego pod nr tel. 455 44 13.
- 0d 20 kwietnia uczniowie z SP nr 9 obchodzić będą III Tydzień Ziemi. O godz. 9.00, godzinę przed oficjalnym otwarciem imprezy, odbędzie się lekcja edukacji ekologicznej. Tego samego dnia uczniowie wezmą m.in. udział w finale szkolnego konkursu ekologicznego, w wyborach Miss Eko i najlepszego transparentu oraz plakatu o tematyce związanej z ochroną środowiska. W programie przewidziano również kolorowy korowód oraz rajd rowerowy. 22 kwietnia natomiast uczniowie dziewiątki wyjadą do rezerwatu przyrody Łężczok pod Raciborzem.
- 25 i 26 kwietnia od godz. 9.00, w MOK „Centrum", trwać będzie Miejski Festiwal Kultury Przedszkolnej. W ramach pokazów obejrzeć będzie można popisy wokalne i aktorskie wychowanków wodzisławskich placówek.
- 15 kwietnia, w Specjalnym Ośrodku Szkolno - Wychowawczym przy ul. Kopernika, odbyły się warsztaty malarsko - plastyczne, w których udział wzięło dziesięcioro podopiecznych tej placówki. Dzieci malowały głównie martwą naturę, kwiaty, pejzaże ziemi wodzisławskiej oraz prace związane z ekologią. Zajęcia odbywały się po okiem znanych w regionie artystek, Stanisławy Wojtyny oraz Marii Piech. Obrazki powstałe na warsztatach będzie można zobaczyć 31 maja podczas obchodów 20-lecia Ośrodka.
- Jubileusz 45-lecia założenia Koła Gospodyń Wiejskich w Wodzisławiu Śl. - Zawadzie odbędzie się 27 kwietnia w świetlicy Szkoły Podstawowej w Zawadzie. O godz. 15.00 rozpocznie się w parafialnym kościele msza św., a inauguracja uroczystości odbędzie się o godz. 16.00.
Pszów
- Miasto nie posiada wystarczających funduszy do przebudowy całego skrzyżowania w centrum miasta, zadecydowano jednak, że zostanie wyremontowany chodnik od ul. Paderewskiego do Bazyliki, po lewej stronie ulicy jadąc od Wodzisławia Śl.
- Prowadzone są rozmowy z Urzędem Marszałkowskim w celu pozyskania środków z programu „Partner" na dalszą rozbudowę obiektu wielofunkcyjnego, zagospodarowania terenów poprzemysłowych i obecnego Stożka „Wrzosy".
- Faza projektowa budowy oczyszczalni ścieków jest już na ukończeniu, kolejnym krokiem będzie przygotowanie przetargu na budowę oczyszczalni.
- Została ukończona budowa kanalizacji sanitarnej na części ul. Śląskiej, od ul. Pszowskiej do ul. Konopnickiej i ul. Traugutta, od Miejskiego Ośrodka Kultury do Szkoły Podstawowej nr 1 przy ul. Konopnickiej.
Rydułtowy
- W Gimnazjum nr 1 odbył się Międzygimnazjalny Konkurs Ekologiczny. Pierwsze miejsce zdobyła Monika Liskowiak, drugie Patrycja Jenczmionka, obydwie z Gimnazjum nr 1, a trzecie Marta Magnowska z Gimnazjum nr 2.
Najnowsze komentarze