Czwartek, 26 grudnia 2024

imieniny: Szczepana, Dionizego

RSS

Ekologia pod strzechy

10.04.2002 00:00
„Troska społeczna o środowisko stwarza dla czujnych samorządów i przedsiębiorstw wiele możliwości rynkowych. Tworzy się ogromny rynek zbytu na rozwiązania w zakresie kontroli poziomu zanieczyszczeń, metod przetwarzania odpadów (recyklingu) oraz rekultywacji terenu ..." Philip KOTLER, MARKETING, WYD. VIII, 1994

Już niebawem, bo w dniach 27 28 kwietnia br. Gmina Pietrowice Wielkie będzie gościć producentów ekologicznych urządzeń grzewczych, energooszczędnej techniki budowlanej, przedstawicieli innych samorządów lokalnych. Organizatorzy II Eko wystawy Ciepło Przyjazne Środowisku liczą na jeszcze większe zainteresowanie targami niż podczas ubiegłorocznej imprezy. Wbrew pozorom, świadomość ekologiczna mieszkańców regionu jest bardzo duża.

Ważnym wydarzeniem podczas tegorocznych Ekotargów będą dwa seminaria: pierwsze z nich jest skierowane do użytkowników, czyli praktyków urządzeń grzewczych; natomiast drugie do samorządów, które są odpowiedzialne za zarządzanie środowiskiem na swoim terenie. Seminaria są istotnym elementem edukacji ekologicznej, a zanieczyszczenie środowiska szkodliwymi związkami chemicznymi powoduje coraz bardziej zauważalne pogorszenie stanu zdrowia mieszkańców i zwierząt. Wbrew pozorom, nie dzieje się tak wyłącznie na terenach uprzemysłowionych, ale również na terenach typowo rolniczych. Stosowanie środków chemicznych ochrony roślin, niekontrolowana gospodarka wodnościekowa, brak oczyszczalni ścieków i dzikie wysypiska, na których jest składowane dosłownie wszystko, a podczas sezonu grzewczego spalanie w piecach wszystkiego, co da się spalić to tylko nieliczne przykłady, jak sami przyczyniamy się do degradacji środowiska. Z pewnością większość ludzi nie wie, że spalając w piecu np. opakowania plastikowe, wydzielane są toksyczne dioksyny. Szkodliwe działanie dioksyn polega m.in. na powolnym, lecz skutecznym uszkadzaniu komórek w organizmach. Nauka udowodniła, że uszkadzają one płód, mają działanie rakotwórcze i alergiczne. Znane są przypadki powstawania alergii skóry wywołanych dioksynami. Są to trudno uleczalne i bolesne rany. U ludzi i zwierząt dioksyny obniżają odporność organizmu na wiele infekcji. Jedną z metod zapobiegania emisji dioksyn do atmosfery jest uszczelnienie źródeł ich emisji, czyli m.in. segregacja odpadów powstających w gospodarstwach domowych, a także uświadomienie mieszkańcom, że nie można palić w piecu wszystkim, co jest łatwopalne. Zyska na tym nie tylko środowisko, ale także nasze zdrowie.

Organizatorzy zapraszają wszystkich chętnych do wzięcia udziału w seminariach i odwiedzenia targów w ostatni kwietniowy weekend.

Wanda Gozdek-Piechocka

  • Numer: 15 (135)
  • Data wydania: 10.04.02