Otwórzmy drzwi
Wodzisławski ośrodek został powołany uchwałą Rady Powiatu w październiku ubiegłego roku z inicjatywy dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Ireny Obiegły. Do końca grudnia trwało organizowanie placówki, od stycznie rozpoczęto prace z pacjentami. Obecnie w zajęciach uczestniczy 10 osób a ośrodek może przyjąć dwa razy więcej. Na powołanie ośrodka wsparcia pozyskano pieniądze z Urzędu Wojewódzkiego. Swoim zasięgiem obejmuje powiat wodzisławski, ale mogą być przyjmowani również pacjenci z innych miejscowości. Ośrodek czynny jest od 9.00 do 17.00, w godzinach przedpołudniowych odbywają się zajęcia terapeutyczne wymagające większego wysiłku, po obiedzie jest czas na relaks. Celem jest stworzenie pacjentom szansy na uzyskanie samodzielności życiowej, przełamanie izolacji i integracja ze społeczeństwem. Pobyt w ośrodku jest dla pacjentów kolejnym etapem po leczeniu szpitalnym, umożliwia podtrzymanie efektów leczenia i rozwój. Są też takie osoby, które w szpitalu nie były a zajęcia mają je pobudzić do podjęcia leczenia.
Jest zapotrzebowanie na taką działalność, trzeba tylko dotrzeć do ludzi chorych i ich rodzin - mówi Renata Hernik, kierownik Ośrodka. Robimy to przez pracowników socjalnych i lekarzy. Dzień otwartych drzwi również może służyć temu celowi. Zamierzamy je organizować cyklicznie. Chodzi nam o możliwość dotarcia do osób potrzebujących, przełamywanie stereotypów dotyczących chorych oraz istniejących barier społecznych. Na zajęcia w tym dniu przyszli wszyscy pacjenci i chętnie brali udział w przygotowanym programie. Jest to okazja, żeby spotkać się z ludźmi, otworzyć i przełamać izolację.
Podczas Dnia Otwartych Drzwi odbyła się dyskusja na temat funkcjonowania tego typu placówek, goście zwiedzali Ośrodek i mogli zapoznać się z zajęciami terapeutycznymi, które są organizowane dla podopiecznych.
(jak)
Najnowsze komentarze