Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Wiejskie dyskusje

10.04.2002 00:00
Sprawozdanie z działalności władz gminy przedstawia wójt Ludwik Piechaczek, przekazuje mieszkańcom informacje dotyczące budżetu gminy uchwalonego przez Radę.

 Mówi o wykonanych i planowanych inwestycjach w poszczególnych miejscowościach.  Przewodniczący Rady Gminy opowiada o jej pracy a sołtysi przedstawiają roboty, które znajdują się w ich kompetencjach - takich jak np. drobne naprawy infrastruktury komunalnej czy czyszczenie rowów melioracyjnych. Jednym  z przedstawianych problemów była budowa autostrady, która ma przebiegać między Gorzyczkami a Łaziskami, Krostoszowicami i Podbuczem. Wójt przypominał mieszkańcom, by uregulowali sprawy własnościowe, będzie to ważne przy wykupie ziemi pod budowę autostrady.

W Skrzyszowie mieszkańcy pytali o przedłużenie chodnika w kierunku Godowa. Starania trwają o to do dawna. Jednak nie jest to sprawa łatwa do rozwiązania, gdyż nie ma gdzie odprowadzić wód deszczowych. Właściciel gruntu nie wyraża na to zgody, gmina zastanawia się nawet nad wszczęciem procedury wywłaszczeniowej.

W Łaziskach mieszkańcy byli zainteresowani możliwością zalesiania gruntów położonych wzdłuż pasa granicznego. Odpowiednie ministerstwo wyraziło na to zgodę i możliwość taka znajdzie się w nowym planie zagospodarowania przestrzennego gminy.
Wiele pytań w Gołkowicach dotyczyło asfaltowania dróg dojazdowych. Jednak często są to drogi prywatne i najpierw mieszkańcy muszą je przekazać na własność gminy. O kolejności wykonywania nawierzchni na drogach bocznych decydują radni z tej miejscowości, której to dotyczy.

W Godowie uczestnicy zabrania skarżyli się na samochody jeżdżące do piaskowni. Drogę dojazdową zbudowało przedsiębiorstwo, które eksploatuje piasek. Jest ona zniszczona, ale firma znajduje się w trudnej sytuacji i nie stać ją na naprawy. Podzielone były głosy w sprawie przejazdu kolejowego między Godowem a Skrzyszowem. Linia kolejowa, której trasa przebiegała tym torem została zlikwidowana, więc niektórzy mieszkańcy postulowali rozebranie przejazdu kolejowego. Inni z kolei oponowali, twierdząc, że dzięki przejazdowi kierowcy ograniczają w tym miejscu prędkość - inaczej z górki jechaliby niebezpiecznie szybko. Ponadto mieszkańcy pytali się o selektywną zbiórkę odpadów oraz budowę kanalizacji. Zebrania wiejskie cieszą się zwykle dużym zainteresowaniem, uczestniczy w nich kilkadziesiąt osób a w Gołkowicach było nawet prawie stu mieszkańców.

(jak)

  • Numer: 15 (135)
  • Data wydania: 10.04.02