Sobota, 27 lipca 2024

imieniny: Natalii, Aureliusza, Jerzego

RSS

Godająca przewodnicząca

06.02.2002 00:00
Anna Cuber z Zespołu Szkół Zawodowych w Pszowie została wyróżniona podczas konkursu gawędziarskiego w Rybniku. Przygotowana przez siebie oryginalną gawędę zaprezentowała w śląskim stroju ślubnym sprzed stu lat.

Ania jest uczennicą III klasy Liceum Zawodowego, przewodniczy Samorządowi Szkolnemu. Wcześniej brała udział w „Śląskim śpiewaniu", uczestniczy też w szkolnym kółku teatralnym. Gawędę „Sto lat temu" przygotowała specjalnie na ten konkurs samodzielnie. Wśród innych uczestników wyróżniała się więc oryginalnością - większość z nich korzystała z gotowych opracowań i książek. Wykonała też piosenkę o bezrobotnych - powiązaną z gawędą - którą znała z przekazów babci.

To był mój pierwszy start w takim konkursie - mówi Anna Cuber. Mówię w gwarze, więc wiele osób zachęcało mnie, żebym spróbowała swoich sił i dałam się przekonać - spróbowałam.

W komisji konkursowej znalazła się Maria Pańczyk, organizatorka „Ślązaka Roku" oraz Marek Szołtysek, wydawca książek o tematyce śląskiej. Do konkursu Ania przygotowywała się pod kierunkiem Mireli Chodyko, która prowadzi kółko teatralne, strój w którym wystąpiła został uszyty pod kierunkiem Blandyny Porąbki.

(jak)

  • Numer: 6 (126)
  • Data wydania: 06.02.02