Co wiemy o Paderewskim?
Obecnie nie ma olimpiad, kiedyś organizowane były konkursy o Moniuszce, Chopinie i Szymanowskim - tłumaczy Urszula Paniczek, inicjatorka konkursu. Postanowiła więc zorganizować taki konkurs o Paderewskim, okazją jest 60. rocznica jego śmierci.
Uczestnicy konkursu mieli do rozwiązania test składający się z 18 pytań, tematyczną krzyżówkę oraz test słuchowy, który okazał się najtrudniejszy. Rozpoznanie odtwarzanych fragmentów utworów wybitnego pianisty i kompozytora było niełatwym zadaniem. Postać Ignacego Paderewskiego - muzyka i polityka działającego na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości bardzo zaciekawiła młodzież. Największą wiedzą na temat jego muzyki i życia wykazali się uczniowie Gimnazjum nr 2 w Wodzisławiu (opiekunka Blanka Chocyk). Drugie miejsce zajął Zespół Szkół Sportowych nr 2 w Radlinie (opiekunka Urszula Paniczek) a trzecie Szkoła Podstawowa nr 1 w Wodzisławiu (opiekunka Urszula Holona). Nagrody ufundowała Rada Rodziców ZSS w Radlinie - były to albumy i płyty kompaktowe z muzyką nie tylko klasyczną.
Przy okazji tego konkursu Alina Badura zorganizowała wystawę prac plastycznych. Uczniowie radlińskiej ZSS malowali impresje zainspirowane muzyką Paderewskiego.
(jak)
Najnowsze komentarze