Podsumowali reformę
Głównym organizatorem spotkania był Związek Nauczycielstwa Polskiego i Komisja Oświaty Urzędu Miasta. Trzy lata reformy podsumowała Teresa Rybka, a zestawienie statystyczne składające się na istnienie nowego systemu nauczania przedstawił Marian Drosio z rybnickiej delegatury Kuratorium Oświaty. Udział w dyskusji wzięła również Ewa Spas z ZNP oraz prezydent Wodzisławia, Ireneusz Serwotka. Główne problemy nauczania przedstawiła Bożena Rączka z Gimnazjum nr 3. Mówiła o niełatwych początkach reformy związanych z utworzeniem nowych placówek, bazy i zaplecza szkolnego. Wśród wielu propozycji zastanawiano się również nad wygospodarowaniem dodatkowych godzin dla socjoterapeutów i psychologów, co przy współpracy wszystkich pedagogów mogłoby uchronić młodego człowieka przed niepotrzebnymi zranieniami.
Uważam, że ich pomoc jest niezbędna, bowiem problemy wychowawcze są dzisiaj bardzo duże. Młodzi ludzie są zagubieni w otaczającej ich rzeczywistości. Nie radzą sobie z problemami, a coraz więcej rodziców jest niewydolnych wychowawczo. Dlatego też zauważamy u uczniów wzmożoną agresję i frustrację - podkreśla Bożena Rączka.
Podczas rozmów przedstawiono także kilka inicjatyw edukacyjnych. Zaprezentowano m.in. program „SOKRATES", realizowany w SP nr 2, który dotyczy współpracy dzieci i młodzieży z krajów pretendujących do Unii Europejskiej. Przedstawiciele Gimnazjum nr 2 prezentowali natomiast FRANKOFONIĘ, czyli program popularyzujący kulturę, tradycję i obyczaje krajów frankojęzycznych. Przedstawiono również wyniki współpracy, w ramach integracji europejskiej, uczniów z Gimnazjum nr 4. Nie pominięto także zagadnień sportowych. Mówiono o nich w aspekcie realizacji programów w SP 28 i Gimnazjum nr 3. W placówkach tych funkcjonują klasy o zwiększonej liczbie zajęć sportowych. Obejmują one koszykówkę dziewcząt i chłopców, siatkówkę dziewcząt, a w przyszłym roku planuje się uruchomienie klasy o profilu lekkoatletycznym.
(raj)
Najnowsze komentarze