Potrafisz sam!
Celem podjętych zadań była kompleksowa rehabilitacja inwalidów wzroku. Osobom postronnym może się wydawać, że niewidomi są niesamodzielni i stale potrzebują opiekuna, co oczywiście nie jest prawdą. Pierwszy projekt zatytułowano „Nie widzieć, to wcale nie znaczy nie żyć". Beneficjantami projektu były osoby niewidome i szczątkowo widzące, ich rodziny, opiekunowie oraz społeczeństwo, w którym te osoby funkcjonują. Osoby te uczestniczyły w szkoleniach indywidualnych i grupowych, które obejmowały m.in.: orientację przestrzenną, czynności dnia codziennego, usprawnianie widzenia, psychoterapię, kurs Braile'a, czy szkolenia komputerowe. Oprócz tego odbywały się imprezy integracyjne np.: turnieje szachowe, rajdy piesze i rowerowe. Zorganizowano także Wystawę Twórczości Niewidomych, którą obejrzało ponad tysiąc osób.
Umożliwiliśmy tym osobom powrót do normalnego funkcjonowania - mówi Lucyna Hanc, były kierownik - instruktor Świetlicy Terapii Zajęciowej i Szkolenia Niewidomych.
Zajęcia te pozwoliły przygotować niewidomych do dalszego procesu samorehabilitacji, który inauguracyjnie rozpoczęty został podczas grupowego szkolenia sprawdzającego w Brennej. To jest już realizacja kolejnego projektu - „Spróbuj, przecież już potrafisz sam". Inwalidzi wzroku mieli możliwość przekonania się o korzyściach płynących z samodzielnego funkcjonowania w różnych sytuacjach życiowych. Znajdowali się oni w nieznanym sobie terenie i nie mieli przy swym boku opiekunów, ale z powodzeniem udało się im pokonać wszelkie bariery. Dużą próbą była kąpiel w basenie.
Ten egzamin wszyscy zdali na piątkę z plusem - pochwalił przewodniczący zarządu PZN w Wodzisławiu, Alojzy Hanc.
Na konferencji, która odbyła się 15 stycznia, podsumowano realizację obu projektów. Dziękowano też Lucynie Hanc, która w minionym roku była kierownikiem - instruktorem Świetlicy Terapii Zajęciowej i Szkolenia Niewidomych Koła PZN Wodzisław Śl., jej miejsce zajął Jacek Miłota.
B.P.
Najnowsze komentarze