Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Betlejki „Pod Cebulą"

16.01.2002 00:00
Prawie 40 zespołów wzięło udział w piątym już Przeglądzie Szkolnych Widowisk Bożonarodzeniowych „Radlińskie Betlejki". Przez trzy dni przez scenę Miejskiego Ośrodka Kultury w Radlinie przewinęło się prawie 1300 młodych aktorów. Chętnych do wzięcia udziału było znacznie więcej, ale nie wszyscy oni mogli zaprezentować się przed jury.

Musieliśmy odmówić kilkunastu grupom, które chciały zgłosić się do udziału w „Betlejkach" - mówi Piotr Cybułka, inicjator i organizator tej imprezy. Robiliśmy to z bólem serca, bo formuła „Betlejek" jest otwarta. Były nawet telefony z innych regionów Polski, dopytywały się o możliwość udziału szkoły z Brzegu Dolnego. Chciałem, żeby do Radlina trafiały zespoły już po pewnych eliminacjach i powoli zaczyna się to tak układać. Przyjechali do nas laureaci II Przeglądu Powiatowego Inscenizacji Bożonarodzeniowych „Pójdźmy do Betlejem" z Raciborza, zaprosiliśmy laureatów przeglądu jasełkowego szkół specjalnych, który odbył się w Wodzisławiu oraz przeglądu jasełkowego z Jastrzębia. Można więc powiedzieć, że nasza impreza objęła swoim zasięgiem około 90 zespołów. Przedstawiono bardzo różnorodne inscenizacje, a zaprezentowany poziom był bardzo wysoki. O wyniku decydowały często dziesiąte części punktu. Cieszę się, że po raz pierwszy można było wyróżnić zespół z Radlina.

Przez trzy dni konkursowe inscenizacje oglądało jury pod przewodnictwem Ireny Sauer, w którego skład wchodzili również Jerzy Dębina i Janusz Majewski. Zespoły oceniono w czterech kategoriach - przedszkoli, szkół podstawowych, szkół specjalnych oraz gimnazjów, szkół średnich i ognisk pracy pozaszkolnej. Grand Prix  V „Radlińskich Betlejek" jury przyznało teatrzykowi „Pod Cebulą" za Szkoły Podstawowej nr 4 w Cieszynie za widowisko zatytułowane „Troski z sobą zabierajcie, przed Dzieciną się wyżalcie czyli … do szopy hej uczniowie!". Autorkami tekstu są Aldona Cebulowa i Alicja Łamacz, a muzykę opracował Piotr Gruchel.

Wśród przedszkolaków zwyciężyły „Pracowite Pszczółki" z Raciborza-Studziennej za widowisko „Oddajmy pokłon Jezusowi Królowi" przygotowane przez Sylwię Wypler. Drugie miejsce zajęła grupa z Przedszkola nr 13 w Jastrzębiu-Zdroju za „Zabawę w jasełka" przygotowaną przez Sylwię Kucia i Iwonę Iskrę. Na trzecim miejscu sklasyfikowano „Jasełka po śląsku" opracowane przez siostrę Jolantę Brzeczek z Niepublicznego Przedszkola Zgromadzenia Sióstr Służebniczek NMP w Chorzowie oraz „Betlejemską dobranockę" w wykonaniu dzieci z Przeszkola nr 17 w Chorzowie przygotowaną przez B. Adler, G. Gospodarek i I. Kwiatkowską.

W kategorii szkół podstawowych za najlepsze uznane zostały widowiska „Betlejemską drogą…" autorstwa Zdzisławy Bobyk i Elżbiety Kocyłowskiej w wykonaniu Teatru „Trzynastka" z SP 13 w Raciborzu oraz „Kolędnicy", które zaprezentował zespół „Szkloki" prowadzony przez Ewę Gotzmann z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wojnowicach. Drugie miejsce zajęły ex aequo SP 19 z Rybnika-Kłokocina za „Wilijo po naszymu" przygotowaną przez Lucjana Rugora przy współpracy B. Polok i B. Wawoczny z tekstem Anny Stronczek oraz Szkoła Podstawowa w Goł-kowicach za „Wilijo w naszym domu" w opracowaniu Krystyny Kelner, Eweliny Baranek i Marii Ranoszek. Za oprawę muzyczną widowiska oraz celne ukazanie najcenniejszych dla człowieka wartości wyróżnione zostało przedstawienie Szkoły Podstawowej w Skrbeńsku przygotowane przez Mariolę Musioł, natomiast za muzykę i akcenty regionalne w widowisku zatytułowanym „Miś panda" wyróżniono grupę ze Szkoły Podstawowej w Turzy Śląskiej, której opiekunką jest Bernadeta Budnik.

W kategorii szkół specjalnych pierwsze miejsce zajęły „Dzwoneczki" z Zespołu Szkół Specjalnych w Radzionkowie za widowisko „Dzieciątko niesie miłość" opracowane przez Henrykę Frankowską. Drugie miejsce uzyskał teatr „Dziewiątka" z Zespołu Szkół Specjalnych w Czerwionce-Leszczynach za przedstawienie „Kolędnicy" przygotowane przez Piotra Adamczyka i Barbarę Frycz. Na trzecim miejscu jury sklasyfikowało zespół „Marantha" z Domu Pomocy Społecznej w Krzyżanowicach Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Franciszkanek NMP za widowisko „Przyjdź Panie, bo czekamy" w opracowaniu Jolanty Nowak, Edyty Franków i Sylwii Czernik oraz grupę „Słoneczka" z SP 6 Zespołu Szkół Specjalnych nr 7 w Katowicach prowadzoną przez Annę Marx i Wiolettę Waś. Wyróżnione zostało Gimnazjum nr 10 z Zespołu Szkół Specjalnych nr 7 w Katowicach za poszukiwanie artystycznych środków przekazu w teatrzyku kukiełkowym oraz wrażliwość i włożoną pracę z artystami specjalnej troski, by mogli ze zrozumieniem mówić o ludzkich sprawach.

W kategorii gimnazjów, szkół średnich i ognisk pracy pozaszkolnej zwyciężyła Grupa Młodzieżowa Parafii św. Marii Magdaleny wraz z młodzieżą Zespołu Szkół Technicznych w Kuźni Raciborskiej, która przedstawiła widowisko „Nadziei życzę Ci…" autorstwa ks. Andrzeja Pytlika. Drugie miejsce zajął Zespół Szkół Zawodowych w Pszowie za obraz sceniczny „Elan vital" przygotowany przez Mirelę Chodyko i Blandynę Porąbka. Na trzecim miejscu sklasyfikowano zespół „Chochliki" z Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Rydułtowach, który zaprezentował program „A światłość w ciemności świeci" opracowany przez Weronikę Sitarz, Danutę Mazur i Mariolę Gajda. Jury przyznało kilka wyróżnień. Otrzymały je:  grupa z Gimnazjum nr 1 w Radlinie, której opiekunami są Krystyna Strączek i Wiesława Czogalik, za próby poszukiwania artystycznego przekazu problemów moralnych dzisiejszej młodzieży w widowisku „Betlejem początku XXI wieku", Gimnazjum nr 1 w Knurowie za ciekawą prezentację problemów ogólnoludzkich w „Opowieści wigilijnej naszych czasów" oraz Gimnazjum w
Gołkowicach za przekaz wokalny oraz poszukiwanie artystycznej formy przedstawienia różnorodności ludzkich postaw w widowisku „Narodził się król" opracowanym przez Mariolę Musioł i Marię Ranoszek.

Do udziału w koncercie laureatów zaproszono Teatrzyk szkolny „Pod Cebulą" z SP 4 w Cieszynie, zespół „Dzwoneczki" z Zespołu Szkół Specjalnych w Radzionkowie, Grupę Młodzieżową z Parafii Marii Magdaleny z Kuźni Raciborskiej oraz „Kolędników" z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego z Wojnowic. Jak mówi Piotr Cybułka, koncert laureatów rządzi się swoimi prawami, musi być sprawnie przeprowadzony i mieć swoje tempo, by nie zanudzić widzów. Dlatego też nie można było zaprosić wszystkich nagrodzonych zespołów.

Organizatorami „Betlejek" były: Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Radlinie, Miejski Ośrodek Kultury, Urząd Miasta, Parafia Wniebowzięcia NMP w Radlinie oraz Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu, a sponsorowały „Gość Niedzielny", „Poznaj Świat" i Kopalnia Węgla Kamiennego „Marcel".

(jak)

  • Numer: 3 (123)
  • Data wydania: 16.01.02