Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Studium ze zbiornikiem

16.01.2002 00:00
Około 130 wniosków i uwag do studium uwarunkowań zagospodarowania przestrzennego złożyli mieszkańcy gminy. Przyjęty przez Radę Gminy dokument został poddany bardzo szerokiej konsultacji społecznej.

Studium będzie podstawą do opracowania nowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy, najprawdopodobniej zacznie on obowiązywać od początku 2004 r. Przygotowywane są  materiały do przetargu na opracowanie tego planu, powinien on zostać ogłoszony  i rozstrzygnięty w najbliższych miesiącach. Przewiduje się, że nowy plan zagos-podarowania przestrzennego zostanie uchwalony w drugim półroczu 2003 r.

Wnioski składane przez mieszkańców dotyczyły głównie zmiany przeznaczenia gruntów - z rolnych na budowlane. W większości zostały one rozpatrzone pozytywnie, chyba, że były przeciwwskazania związane z warunkami niesprzyjającymi zabudowie mieszkaniowej. Proboszcz parafii w Bukowie złożył wniosek o budowę cmentarza w tej miejscowości, który został zaakceptowany przez Śląski Urząd Wojewódzki. Natomiast nie ma jednoznacznej decyzji w sprawie odblokowania możliwości budowy nowych obiektów w tej wsi - o co starają się władze gminy. Zakaz budowy został wprowadzony wiele lat temu w związku z planami budowy zbiornika retencyjnego na Odrze. Dziś wiadomo, że jeśli taki zbiornik powstanie, to i tak Buków pozostanie poza jego zasięgiem. Zarząd Gminy złożył także wnioski o przekwalifikowanie gruntów rolnych na działki budowlane dla mieszkańców Nieboczów i Ligoty Tworkowskiej, którzy mają być przesiedlani w przypadku budowy zbiornika „Racibórz Dolny". Tereny takie przewidziano w Lubomi na Paprotniku i za domkami dla powodzian oraz w Syryni na tzw. Szpluchowie. Opracowane studium uwzględnia budowę zbiornika na Odrze - inaczej nie zostałoby zatwierdzone przez Śląski Urząd Wojewódzki. W lipcu ubiegłego roku prezydent RP podpisał ustawę przewidującą budowę zbiornika.

Mimo protestów mieszkańców i uchwał Rady Gminy zbiornik retencyjny musiał znaleźć się w studium - mówi Maria Fibic, zastępca wójta Lubomi. Nadal jednak będziemy się starać bronić mieszkańców przed wysiedleniem. W trakcie opracowywania studium było ono konsultowane z urbanistami oraz Wydziałem Prawnym Urzędu Wojewódzkiego. Staraliśmy się także przeprowadzić szerokie konsultacje z mieszkańcami, ogłoszenia w tej sprawie były przekazywane z ambony w kościołach, na obrady komisji Rady Gminy zapraszaliśmy przedstawicieli firm działających na terenie gminy oraz osoby składające wnioski do studium. Mogli oni rozmawiać z twórcami tego dokumentu. Studium przewiduje kontynuację dotychczasowej polityki rozwojowej gminy, przewiduje się, że będzie ona miała charakter rolniczo-turystyczny. Hałda w Bukowie zostanie zagospodarowana na cele rekreacyjne. Walory wypoczynkowe miejscowości naszej gminy mają od dawna. Trwają starania koła łowieckiego, przyrodników i ornitologów o udostępnienie Zespołu Przyrodniczo-Krajobrazowego „Wielikąt" dla zwiedzających poprzez wyznaczenie tras krajoznawczych.

(jak)

  • Numer: 3 (123)
  • Data wydania: 16.01.02