Czarne wspomnienia
W styczniu 2001 r. Muzeum przejęło, z likwidowanej KWK „1 Maja", eksponaty, które gromadzono wcześniej w Izbie Pamięci. Część z nich została zaprezentowana na wspomnianej wystawie, którą chętni mogą oglądać aż do lutego. Wizyta w tej sali będzie zapewne dużym przeżyciem szczególnie dla tych, którzy byli związani z tą kopalnią. Wprawdzie kopalnia ta ma niedługą tradycję, to jednak na ekspozycji znalazły się m. in.: miniaturę szybu kopalnianego, dawny sprzęt ratowniczy i pomiarowy, skamienieliny wydobyte przez górników, sztandar górniczy, a także bryła węgla.
Pewne okresy działalności kopalni dokumentują też zdjęcia. W jednej z gablot zobaczyć można fotografie Górniczego Klubu Sportowego, a w innej uwiecznione momenty wnoszenia do cechowni figury św. Barbary w październiku 1980 r. Kilka dni temu górnicy tę figurę swojej patronki uroczyście przenieśli do kościoła na Wilchwach.
Wystawę związaną z górnictwem przygotowano także w Galerii Twórców Nieprofesjonalnych, która znajduje się w budynku Muzeum. Amatorzy, którzy od lat współpracują z Muzeum, uwiecznili na swych płótnach górnicze krajobrazy. Na wystawie tej, zatytułowanej „Nasze kopalnie", zaprezentowano również rzeźby wykonane w węglu.
B.P.
Najnowsze komentarze